Partner serwisu
03 lipca 2017

Polski przemysł chemiczny: ogromna przestrzeń do wspólnego wdrażania nowych rozwiązań

Kategoria: Aktualności

Wstępna deklaracja współpracy pomiędzy firmami chemicznymi

Wspólne dyskusje koncentrowały się również na określeniu mocnych stron i szans, w szczególności w odniesieniu do sytuacji w Polsce. Jest to niewątpliwie temat wart poruszenia, ponieważ polski przemysł chemiczny to branża o dużym potencjale do wsparcia wzrostu całej polskiej gospodarki. Po przetwórstwie żywności, przemysł chemiczny to druga co do wielkości branża w Polsce, której przychody ze sprzedaży sięgają 34,3 mld Euro (dane za 2015 r.; CEFIC). Zatrudnienie w sektorze wynosi 266 000 osób. Do mocnych stron przemysłu chemicznego należy zaliczyć m.in. wysoką efektywność w wykorzystaniu zasobów i energii (szczególnie w produkcji nawozów i produktów petrochemicznych); dobrze wykształcony i wydajny personel; rozwinięte ośrodki badawczo-rozwojowe, uczelnie techniczne; wysoki poziom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa procesowego. Wszystko to stanowi o ogromnym potencjale, który odpowiednich dobrych rozwiązań, zapewniających dalszy rozwój branży chemicznej.

W celu wzmocnienia pozycji sektora oraz ograniczenia niekorzystnego wpływu uzależnienia od surowców importowanych, paneliści podkreślali konieczność skoncentrowania działań przemysłu chemicznego
na specjalizacji i innowacji.

Firmy w Polsce wyraźnie dostrzegają taką potrzebę: nadal istnieje bardzo duża przestrzeń dla nowych rozwiązań, które zapewnią wsparcie dla całego polskiego rynku chemicznego. Wdrożenie tych rozwiązań wymaga stworzenia odpowiednich koncepcji – we współpracy pomiędzy wszystkimi reprezentantami branży.

Reprezentanci polskiego przemysłu chemicznego przedstawili bardzo dobry pomysł: zgromadźmy razem wszystkie firmy chemiczne i poszukajmy wspólnie rozwiązań potrzebnych dla dalszego rozwoju branży. Wierzę, że możemy zrobić nawet więcej – zgromadźmy razem nie tylko firmy, ale i klientów i skoncentrujmy się na tym, co możemy dla nich zrobić, aby mogli działać jeszcze efektywniej i w zrównoważony sposób. Współpraca zainicjowana przez przemysł chemiczny i zakrojona na tak szeroką skalę mogłaby być najlepszym kierunkiem do poszukiwania najwłaściwszych rozwiązań. Innowacje w przemyśle chemicznym są najbardziej skuteczne wtedy, gdy tworzą wartość dodaną dla klientów – podkreślił Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ