Partner serwisu
06 czerwca 2017

Polska Spółka Gazownictwa do 2022 r. zainwestuje 172,5 mln zł

Kategoria: Z życia branży

Sześć strategicznych inwestycji zrealizuje do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) w woj. śląskim. Nakłady sięgną 172,5 mln zł. Przybędzie 290 km sieci i powstaną dwie nowe stacje gazowe – poinformował prezes PSG Jarosław Wróbel w poniedziałek w Bielsku-Białej.

Polska Spółka Gazownictwa do 2022 r. zainwestuje 172,5 mln zł

Spośród 167 gmin woj. śląskiego zgazyfikowane są 132, czyli 79 proc. To jeden z najwyższych wskaźników gazyfikacji w Polsce. (…) W najbliższych latach chcemy go podnieść o ok. 3 proc. – powiedział PAP prezes Wróbel.

Największym spośród sześciu strategicznych projektów będzie gazyfikacja gmin Wręczyca, Kłobuck, Opatów i Krzepice. Nakłady inwestycyjne szacowane są na 63,3 mln zł. Powstanie sieć o długości 125 km. Spółka przewiduje także gazyfikację gmin Sośnicowice i Bierawa, modernizację gazociągów z węzła Szopienice do Dąbrowy Górniczej, Szobiszowic i Przegędzy, gazyfikację gminy Kuźnia Raciborska, a także modernizację gazociągów Tworzeń-Łagiewniki oraz Świętoszówka-Skoczów.

PSG, poza inwestycjami strategicznymi, zamierza doprowadzić gaz do leżącej w Beskidzie Śląskim turystycznej gminy Istebna.

Zakładana liczba odbiorców wynosi tam 613, a docelowo ok. 2 tys. Powstanie 36 km sieci i przyłączy. Największymi odbiorcami będą m.in. Wojewódzkie Centrum Pediatrii oraz ok. 25 domów wczasowych. (…) Gaz popłynie do klientów w tej gminie w 2019 r. – powiedział prezes Wróbel.

Jak dodał, procedowane są już też m.in. gazyfikacje gmin Łazy, Radziechowy-Wieprz, Krzanowice i Nędza oraz dzielnicy Ochojec w Katowicach i Gnaszyn-Kawodrza w Częstochowie.

Jarosław Wróbel powiedział, że obecnie w Polsce zgazyfikowanych jest 1433 z 2479 gmin, czyli 57,81 proc. Spółka zamierza do 2022 r. doprowadzić gaz do kolejnych 74 gmin. Stopień gazyfikacji wzrośnie do 60,79 proc. PSG od lipca ub.r. organizuje spotkania z samorządowcami, czego efektem są listy intencyjne o współpracy. Do tej pory podpisano ich 405, w tym sześć w woj. śląskim: z Radziechowami-Wieprzem, Bojszowami, Żywcem, Kochanowicami, Kornowacem i Kaletami.

Nakłady na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce wyniosą w ciągu sześciu lat 11,3 mld zł.

Wiceprezes Grupy PGNiG, do której należy PSG, Radosław Bartosik podkreślił w Bielsku-Białej, że strategia spółki zakładała rokrocznie przyłączenie 55 tys. nowych odbiorców.

W ub.r. liczba ta wyniosła 67 tys. Jeśli utrzymamy taką dynamikę wzrostu, w ciągu najbliższych pięciu lat przyłączymy 350 tys. nowych obiektów. Zakładając, że ok. 300 tys. z tego stanowią gospodarstwa rodzinne, czyli średnio cztery osoby, to 1 mln osób w Polsce otrzyma dostęp do +błękitnego paliwa+ – powiedział wiceprezes.

Polska Spółka Gazownictwa, która w poniedziałek uroczyście otworzyła w Bielsku-Białej punkt obsługi klienta, jest narodowym operatorem dystrybucji gazu ziemnego w Polsce. Poprzez sieć o długości 180 tys. km dostarcza rocznie 10,8 mld m sześc. gazu do ok. 7 mln odbiorców końcowych. Składa się z 17 zakładów gazowniczych. Zakład w Zabrzu, który obsługuje województwo śląskie, jest jednym z mniejszych terytorialnie, ale jednocześnie największych pod względem liczby odbiorców. Zarządza niemal 22. tys. km sieci, 149. stacjami wysokiego ciśnienia i prawie 400 stacjami drugiego stopnia. Zatrudnia ponad 2,2 tys. osób.

 

Źródło: PAP

Fot.: www.psgaz.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ