Partner serwisu
05 czerwca 2017

Niezawodne zasilanie dla Projektu EFRA

Kategoria: Z życia branży

ABB dostarczyła nowoczesne rozwiązania zasilające i dystrybuujące energię elektryczną na potrzeby instalacji budowanych w ramach Projektu EFRA – najważniejszej inwestycji Grupy LOTOS w ostatnich latach.

Niezawodne zasilanie dla Projektu EFRA

Realizowany w gdańskiej rafinerii Projekt EFRA (Efektywna Rafinacja) umożliwi  tzw. pogłębiony przerób ropy naftowej, dzięki któremu zwiększy się ilość i jakość produktów uzyskiwanych z baryłki ropy (np. uda się wyeliminować z procesu przerobu ropy ciężki olej opałowy, którego sprzedaż jest nieopłacalna). W efekcie z każdej tony niskomarżowej pozostałości powstanie ok. 700 kg paliw i 300 kg koksu. Skomplikowany proces technologiczny wymaga budowy szeregu zaawansowanych technicznie instalacji – m.in. opóźnionego koksowania (DCU), produkcji wodoru (HGU), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) – które łącznie zużywać będą duże ilości energii elektrycznej. Do ich zasilania z systemu energetycznego rafinerii niezbędna była rozbudowa i modernizacja sieci elektroenergetycznej.

ABB w ramach umowy z Grupą Lotos zmodernizowała wybudowaną w 2009 roku stację elektroenergetyczną 110kV, wyposażoną w rozdzielnicę typu GIS. Zakres prac niezbędnych do zapewnienia niezawodnego zasilania nowo budowanych obiektów obejmował dostawę nowych elementów i urządzeń do rozbudowy rozdzielnicy GIS, jej uruchomienie i testy pomontażowe. Modernizacja musiała przebiegać bez żadnych zakłóceń dla pracy rafinerii, co oznaczało prowadzenie pracy na czynnej i eksploatowanej stacji elektroenergetycznej, bez możliwości jej wyłączenia z ruchu choćby na kilka godzin.

Poza modernizacją stacji 110kV, ABB jako podwykonawca Elektromontażu Gdańsk dostarczyła i uruchomiła modułowe rozdzielnice średniego napięcia Unigear ZS1 wyposażone w wyłączniki i zabezpieczenia również swojej produkcji.

Rozdzielnice Unigear ZS1 będą odpowiadały za zasilanie i dystrybucję energii do powstającego kompleksu instalacji w ramach Projektu EFRA – mówi Krzysztof Rakowski, odpowiedzialny za realizację projektów w biznesie stacji elektroenergetycznych ABB w Polsce. – Budując nowe instalacje klient postawił na sprawdzone i niezawodne rozwiązania ABB.

Rozbudowa rafinerii w ramach Projektu EFRA jest dopełnieniem inwestycyjnego Programu 10+ Grupy LOTOS, w którym również uczestniczyła firma ABB. W 2009 roku spółka była generalnym wykonawcą nowego systemu zasilania i wybudowała trzy rozdzielnie, które pozwoliły na przyłączenie do rafinerii dodatkowych 40 MW mocy. Dzięki temu możliwy stał się proces zwiększenia zdolności przerobu ropy naftowej z 6 do 10,5 mln ton rocznie. Na potrzeby systemu ABB dostarczyła m.in. rozdzielnicę GIS, jedną z największych rozdzielni tego typu zainstalowanych w Polsce.

Ukończenie Projektu EFRA i uruchomienie wszystkich obiektów zaplanowano na 2018 rok.

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ