Partner serwisu
03 kwietnia 2017

DuPont ogłasza porozumienie z FMC

Kategoria: Chemia

DuPont wydzieli część swoich aktywów DuPont Crop Protection i nabędzie aktywa FMC w obszarze Health & Nutrition. Transakcja stanowi istotny krok w kierunku połączenia DuPont z Dow i utrzymuje znaczący potencjał tworzenia wartości strategicznych dla fuzji. Zakończenie połączenia z Dow powinno nastąpić między 1 sierpnia a 1 września.

DuPont ogłasza porozumienie z FMC

DuPont ogłosił ostateczne porozumienie z FMC Corporation, obejmujące wydzielenie z DuPont części aktywów DuPont Crop Protection, w tym niektórych ośrodków naukowo-badawczych, oraz nabycie przez DuPont wszystkich aktywów FMC w obszarze Health & Nutrition. W celu wyrównania różnicy wartości aktywów, transakcja uwzględnia wynagrodzenie dla DuPont w wysokości 1,6 mld dol., zawierające 1,2 mld dol. w gotówce oraz 425 mln dol. kapitału obrotowego. Wydzielenie ma na celu wypełnienie zobowiązań DuPont wobec Komisji Europejskiej w związku z warunkową zgodą na połączenie z Dow.

– Wierzymy, że to porozumienie jest doskonałym rozwiązaniem, które służy najlepszym interesom wszystkich interesariuszy, w tym akcjonariuszy, klientów i pracowników – powiedział Edward D. Breen, prezes i dyrektor Generalny DuPont. – Planowana niezależna spółka w obszarze rolnictwa w dalszym ciągu będzie mogła wykorzystać połączone, uzupełniające się siły DuPont i Dow. Znacznie rozszerzona oferta oraz rozwinięte programy badawcze obejmujące banki nasion, biotechnologię oraz ochronę zbóż, oznacza większy wybór i więcej innowacji dla rolników na całym świecie. Z kolei, możliwości w zakresie Nutrition & Health będą znacznie zwiększone, a to kluczowy obszar wzrostu i możliwości dla planowanej niezależnej spółki produktów wyspecjalizowanych.

Porozumienie FMC to korzyść dla obu stron. Jest prokonkurencyjne, przyspiesza proces regulacyjny i utrzymuje strategiczny i tworzący wartość potencjał transakcji naszego połączenia z Dow oraz trzech niezależnych spółek, które planujemy stworzyć – podsumowuje Breen.  

W dalszym ciągu w wyniku transakcji połączenia spodziewana jest synergia kosztów w wysokości około 3 mld dol. oraz synergia wzrostu 1 mld dol. 

Wydzielenie wybranych aktywów DuPont Crop Protection

Zgodnie z warunkami umowy FMC przejmie ofertę herbicydów dla zbóż szerokolistnych oraz insektycydów przeciwko owadom ssącym – w tym Rynaxypyr®, Cyazypyr® and Indoxacarb. Dodatkowo, FMC przejmie programy naukowo-badawcze i zasoby organizacyjne DuPont Crop Protection, wyłączając zaprawy nasion, nematocydy i programy badawcze na wysokim etapie zaawansowania, których rozwój będzie kontynuowany przez DuPont w celu wprowadzenia ich na rynek, a także wyłączając personel potrzebny do wsparcia produktów i programów badawczych, które pozostaną w DuPont. Wydzielone aktywa w 2016 przyniosły przychody w wysokości około 1,4 mld dol.

W następstwie wydzielenia, dział rolnictwa firmy powstałej w wyniku połączenia, zachowa mocne aktywa w obszarze ochrony zbóż, włączając doskonałą ofertę ochrony kukurydzy, soi szerokolistnej oraz traw, szeroką ofertę ochrony zbóż przed chwastami, silną pozycję DuPont w ochronie przeciwko chorobom oraz przodującą w branży ofertę środków owadobójczych Dow AgroSciences.

Połączony dział rolniczy będzie właściwie nastawiony do przyspieszenia wzrostu, wykorzystując rozwinięte programy badawcze zarówno w obszarze nasion, jak i chemii, aby lepiej służyć rolnikom na całym święcie dzięki znakomitej ofercie innowacyjnych rozwiązań, zwiększonym możliwościom wyboru oraz konkurencyjnej cenie za dostarczoną wartość. 

Przejęcie aktywów FMC Health & Nutrition

W ramach porozumienia, DuPont przejmie firmę FMC’s Health & Nutrition, która w 2016 roku przyniosła ponad 700 mln dol. przychodu w dwóch segmentach: teksturanty jako składniki żywności i substancje pomocnicze w farmacji. Działalność ta idealnie dopełnia dotychczasową aktywność DuPont w segmencie Nutrition & Health (N&H) i daje możliwość synergii wzrostu. Poprzez włączenie dobrze wpasowującego się programu FMC Health & Nutrition, DuPont wzmocni zdolności własnego N&H, poszerzając ofertę i rozbudowując zajmowaną przestrzeń.

DuPont Nutrition & Health ma przewodnią rolę w branży artykułów spożywczych, dzięki wykorzystaniu materiałów pochodzących z odnawialnych surowców do stworzenia szerokiej gamy składników, które producenci wykorzystują w celu zapewnienia konsumentom bezpiecznych, zdrowych, pożywnych i przystępnych cenowo posiłków i napojów. Porozumienie wzmacnia dostęp firmy DuPont do kluczowych składników dla ich systemów i portfolio teksturantów, umożliwia ekspansję na szybko rozwijający się obszar substancji pomocniczych w farmacji, a także zapewnia dostęp zarówno do nowych, jak i uzupełniających się kierunków rozwoju rynku. W rezultacie DuPont N&H osiągnie silniejszą pozycję, co spowoduje wzrost, inwestycje w działalność R&D i dostarczanie większej ilości produktów i rozwiązań dla klientów na całym świecie.

Oczekuje się, że transakcja z FMC zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale 2017 roku, z zastrzeżeniem zamknięcia fuzji DuPont i Dow, oprócz innych zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym zatwierdzeń regulacyjnych.

Ze względu na warunki  transakcji z FMC, DuPont i Dow dostosowały porozumienie o połączeniu. Firmy spodziewają się zakończenia połączenia pomiędzy 1 sierpnia 2017, a 1 września 2017 roku, pod warunkiem spełnienia warunków zamknięcia, uwzględniając zatwierdzenia regulacyjne. Firmy oczekują nadal, że zamierzony podział na osobne spółki nastąpi w ciągu 18 miesięcy od zamknięcia. Ponadto, firmy Dow i DuPont ogłaszają, że pierwsze wydzielenie będzie dotyczyć spółki materiałów konstrukcyjnych.

Everconre and Goldman, Sachs & Co. są doradcami finansowymi firmy DuPont w zakresie transakcji, a Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP zapewniają doradztwo prawne.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ