Partner serwisu
23 marca 2017

PGNiG i JSW planują wspólne wydobywanie metanu ze złóż węgla

Kategoria: Z życia branży

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa będą współpracować między innymi przy projektach pozyskania metanu ze złóż węgla - podał w środę PGNiG.

PGNiG i JSW planują wspólne wydobywanie metanu ze złóż węgla

W środę w Warszawie spółki podpisały list intencyjny. Jego sygnatariusze zadeklarowali pogłębienie współpracy w pięciu obszarach: węgla kamiennego, metanu, gazu koksowniczego, aktywów energetycznych i zaopatrzenia w media energetyczne. Spółki mają też realizować wspólnie projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji.

– Wspólne projekty przyczynią się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności grup kapitałowych oraz wchodzących w ich skład wyspecjalizowanych spółek – podkreślił Daniel Ozon, p. o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zdaniem Ozona zakres planowanych działań wpisuje się w tworzoną strategię JSW na lata 2018-2030. Deklarowanym celem strategii ma być budowanie pozycji spółki jako europejskiego lidera w swojej branży odpornego na wahania rynku. Prezes powiedział, że zainicjowana współpraca będzie skutkować "konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzystają nie tylko sygnatariusze listu, ale także społeczeństwo i krajowa gospodarka".

W niektórych obszarach spółki już ze sobą kooperują. Przykładem takich działań jest model współpracy między Jastrzębską Spółką Węglową a należącą do GK PGNiG Spółką Energetyczną „Jastrzębie”.

– SEJ świadczy usługi przemysłowego outsourcingu energetycznego dla JSW – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Jak dodał, zgodnie z przyjętą niedawno nową strategią część planowanych nakładów inwestycyjnych spółka zamierza przeznaczyć na projekty związane z pozyskaniem metanu z obecnych i przyszłych obszarów eksploatacji węgla kamiennego.

– Odzyskany gaz chcielibyśmy zagospodarować na cele energetyczne. W sferze naszych zainteresowań pozostaje również gaz koksowniczy – dodał.

Strony zadeklarowały wypracowanie "jasnych i przejrzystych zasad współpracy w każdym obszarze, uwzględnianie zasad poszanowania środowiska oraz możliwość tworzenia i realizacji potencjalnych projektów z obszaru badań i rozwoju".

– Zakładamy powołanie zespołów eksperckich, których zadaniem będzie uszczegółowienie wymienionych w liście intencyjnym obszarów współdziałania. Przygotowane zostaną rekomendacje działań z uwzględnieniem optymalnych rozwiązań dla spółek. Będzie to solidna podstawa do konkretnych decyzji biznesowych – dodał Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika.

Według PGNiG na współpracy spółek zyska również skarb państwa będący ich głównym akcjonariuszem i stroną zainteresowaną sukcesywnym ograniczaniem negatywnego oddziaływania sektora wydobywczego na środowisko. Jako jeden ze sposobów pozwalających to osiągnąć wymieniany jest rozwój nowoczesnych i innowacyjnych technologii przetwarzania i wykorzystania węgla, gazu ziemnego, metanu oraz gazu koksowniczego.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ