Partner serwisu
23 stycznia 2017

PERN o zakupie akcji PKN Orlen

Kategoria: Z życia branży

Zapewnienie ściślejszej współpracy biznesowej z PKN Orlen oraz zwiększenie wartości grupy kapitałowej PERN to cele, które zdecydowały o zakupie przez tę spółkę akcji płockiego koncernu – poinformował Rafał Oleszkiewicz, dyrektor pionu strategii w PERN.

PERN o zakupie akcji PKN Orlen

Ministerstwo Energii podało w piątek, że PERN – zarządzający m.in. siecią rurociągów i magazynów ropy naftowej w Polsce - kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen, największej krajowej rafinerii, za ok. 1,5 mld zł.

– Najistotniejszym celem biznesowym jest zwiększenie wartości grupy kapitałowej PERN. W tym aspekcie, fakt iż PKN Orlen jest spółką dywidendową jest bardzo istotny. Niemniej ważnym aspektem będzie zapewnienie ściślejszej współpracy biznesowej z naszym głównym klientem na rynku polskim – podkreślił Oleszkiewicz, odpowiadając na pytania.

Zwrócił uwagę, że, grupy kapitałowe obu podmiotów strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - PERN i PKN Orlen – „łączą nie tylko rurociągi i kontrakty handlowe”.

– Obydwa przedsiębiorstwa są jednymi z najistotniejszych, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju w sektorze paliwo-energetycznym i obydwa przedsiębiorstwa pozostają pod kontrolą Skarbu Państwa – przypomniał Oleszkiewicz.

Dyrektor pionu strategii w PERN zaznaczył, że „udział w konsolidacji aktywów energetycznych na rynku polskim jest wyrazem biznesowego, ale i aktywnego podejścia do kształtu tego rynku”.

PERN

PERN to państwowy podmiot, który zarządza w Polsce siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń: z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do Naftoportu - to spółka z grupy PERN.

W kwietniu 2016 r. PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej. Inwestycja kosztowała 412 mln zł.

We wrześniu 2016 r. PERN ogłosił nową strategię do 2020 r., informując, iż w tym czasie planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł. Spółka zapowiedziała wówczas, że efektem podejmowanych strategicznych działań ma być realizacja projektów rozwojowych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a celem finansowym wzrost EBIDTA o 34 proc., z poziomu 511 mln zł do 680 mln zł.

W 2017 r. PERN planuje m.in. rozpoczęcie budowy drugiego etapu gdańskiego Terminala Naftowego, rozbudowę parku zbiornikowego w bazie w Gdańsku, a także modernizację przejść rurociągów przez rzeki: Wisłę, Bug i Narew, intensyfikację przepustowości rewersyjnego Odcinka Północnego magistrali naftowej łączącej Płock i Gdańsk, jak również modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej.

Nowa strategia PKN Orlen

W ogłoszonej w grudniu 2016 r. nowej strategii PKN Orlen na lata 2017-21 spółka zapowiedziała, iż wzmacniać swą pozycję rynkową, wykorzystywać rosnącą rolę petrochemii i kontynuować projekty w segmencie wydobycia, a także podejmować przedsięwzięcia związane z innowacjami.

Na lata 2017-18 PKN Orlen planuje m.in. budowę instalacji visbreakingu w zakładzie głównym w Płocku – instalacja ma ruszyć w 2020 r., a także prace koncepcyjne związane z przygotowaniem dalszego rozwoju w zakresie „petrochemii przyszłości”, a w segmencie wydobycia kontynuowanie w Polsce oraz w Kanadzie prac, których celem będzie zwiększenia poziomu produkcji i wielkości zasobów 2P (pewne i prawdopodobne).

PKN Orlen zapowiedział ostatnio, że w latach 2017-18 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 5,4 mld zł, z czego 3,7 mld zł na segment downstream (rafineria, petrochemia i energetyka), na segment detalu 0,6 mld zł oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

Według danych PKN Orlen, własne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P to łącznie ponad 103 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce i w Kanadzie. Zgodnie z przyjętą strategią, spółka chce w latach 2017-18 zwiększyć zasoby węglowodorów 2P do 113 mln boe, czyli o 9,3 mln boe, w tym w Polsce o 7,1 mln boe i Kanadzie o 2,2 mln boe. W tym czasie płocki koncern zamierza zwiększyć poziom wydobycia do 15,7 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę), czyli o 2,4 tys. boe/d, w tym w Polsce o 0,3 tys. boe/d, a w Kanadzie o 2,1 tys. boe/d.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ