Partner serwisu
16 grudnia 2016

Ceny ropy w USA do góry, kurs dolara - również, a Libia wkracza na rynek

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,6 proc., ale od początku tego tygodnia spadły o 0,5 proc. Na rynek paliw ze swoją ropą wkracza Libia - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA do góry, kurs dolara - również, a Libia wkracza na rynek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,22 USD, po zwyżce o 32 centy, czyli 0,6 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 26 centów do 54,18 USD za baryłkę.

Libia, która jest "wyłączona" z cięć dostaw surowca z krajów OPEC, przygotowuje się właśnie do otwarcia swoich dwóch największych pól naftowych i do załadunku pierwszego tankowca z libijską ropą w porcie Es Sider, pierwszy raz od 2014 roku.

- Rynek patrzy na możliwy wzrost produkcji ropy w takich krajach jak Libia - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

- Mocny dolar powoduje, że cenom ropy jest trudniej rosnąć - dodaje.

Kurs amerykańskiej waluty wzrósł w tym tygodniu najmocniej od miesiąca, a to powoduje, że surowce wyceniane w USD są droższe i przez to mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 14 centów do 50,90 USD za baryłkę.

W tym tygodniu - we wtorek - ropa w USA była wyceniana najwyżej od lutego 2015 r. i kosztowała na zamknięciu sesji 52,98 USD za baryłkę.

(PAP)
fot. 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ