Partner serwisu
16 grudnia 2016

POLSKA CHEMIA w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Kategoria: Chemia

Kolejne działania w ramach Kampanii „Polska Chemia”. 14 grudnia br. Polska Izba Przemysłu Chemicznego zorganizowała  w Parlamencie Europejskim w Strasburgu  spotkanie robocze pt. "Polska Chemia dla przyszłości europejskiej ekonomii".

POLSKA CHEMIA w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Celem spotkania było przedstawienie i omówienie znaczenia i roli sektora chemicznego w gospodarce UE. Wydarzenie miało również zwrócić uwagę na potrzeby branży, zwłaszcza na przyjazne i nie rodzące zbędnych kosztów otoczenie legislacyjne.

Współgospodarzem spotkania był Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. - Przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę dla rozwoju gospodarki zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej – podkreślił podczas wystąpienia otwierającego. Wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki mówił również o wkładzie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i jej projektów, w tym w szczególności działań w ramach Kampanii "Polska Chemia" w umacnianie pozytywnego wizerunku sektora chemicznego oraz zwracanie uwagi na potencjał i rolę, jaką w gospodarce odgrywa branża.

Odpowiedzialna legislacja, racjonalna wspólna polityka surowcowa i energetyczna UE

Podczas spotkania głos zabrał również prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Komisji ITRE zajmującej się w PE przemysłem, badaniami naukowymi i energią. W swoim wystąpieniu prof. Buzek zwrócił uwagę na konieczność podejmowania wszelkich możliwych działań mających na celu poprawę konkurencyjności przemysłu chemicznego w Europie i w Polsce. Według prof. Buzka, działania te powinny  przede wszystkim polegać na odpowiedzialnej legislacji, racjonalnej wspólnej polityce surowcowej i energetycznej UE. Prof. Buzek podkreślił również wkład PIPC w polską innowacyjność, a także jej kluczową rolę w uruchomieniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Programu Sektorowego INNOCHEM.

Do 2035 roku wzrost sprzedaży polskiego przemysłu chemicznego wyniesie ok. 3 proc.

Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu PIPC zwrócił uwagę na istotny ok. pięciokrotny wzrost wartości produkcji sprzedanej polskiej chemii w okresie ostatnich 20 lat przy jednoczesnej istotnej redukcji energochłonności i emisyjności – według prognoz, do 2035 roku wzrost sprzedaży polskiego przemysłu chemicznego wyniesie ok. 3 proc. w odniesieniu do 1,9 proc. dla UE. Dr Zieliński stwierdził również, że rozwój gospodarki UE mógłby skorzystać z potencjału polskiego przemysłu chemicznego, który, mimo dobrych prognoz, potrzebuje wsparcia w zakresie ochrony pozycji konkurencyjnej, w tym zwłaszcza w zakresie złagodzenia ryzyka regulacyjnego. Dr Zieliński zaznaczył, że ochrona pozycji konkurencyjnej oznacza ochronę miejsc pracy i tempa rozwoju inwestycji.

Jak zmieniał się PKN ORLEN

Potencjał rozwojowy sektora chemicznego w UE to pozycja i rola polskich przedsiębiorstw. Na spotkaniu branże reprezentowali  przedstawiciele firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego. Maciej Kropidłowski, Dyrektor Biura Rozwoju i Technologii PKN Orlen S.A. przedstawił rozwój koncernu na przestrzeni ostatnich lat, wskazując jednocześnie, jak w tym okresie zmieniał się charakter Grupy Orlen z lokalnego na międzynarodowy. Obecnie PKN Orlen jest największym podmiotem w branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Maciej Kropidłowski podkreślił znaczenie innowacyjności dla rozwoju koncernu, a tym samym dla całego sektora.

Pozycja Grupy PCC Rokita

Dr Igor Korczagin, Dyrektor ds. Badan i Rozwoju w PCC Rokita S.A. przedstawił pozycje Grupy PCC , dla globalnej skali działań, Polska nadal jest kluczowym miejscem działalności operacyjno-produkcyjnej. Dr Korczagin zwrócił również uwagę na potrzeby branży, takie jak tania energia, przyjazne otoczenie regulacyjne oraz wspieranie innowacyjności.

 

W spotkaniu wzięło udział ponad czterdziestu Posłów do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, pracownicy PE i dziennikarze.

źródło: PIPC
fot. 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ