Partner serwisu
25 listopada 2016

Nowy kontrakt Grupy Azoty ZAK S.A.

Kategoria: Z życia branży

Air Products, jeden z największych dostawców gazów przemysłowych w Polsce oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. wchodzące w skład Grupy Azoty – drugiego w Unii Europejskiej producenta nawozów mineralnych, podpisały długoterminowy kontrakt na dostawy tlenu i azotu.

Nowy kontrakt Grupy Azoty ZAK S.A.

Umowa została podpisana do końca 2035 roku i stanowi przedłużenie współpracy pomiędzy firmami sięgającej 1997 roku. Dzięki kontraktowi Air Products umacnia swoja pozycję jednego z wiodących dostawców gazów przemysłowych dla głównych gałęzi polskiego przemysłu.

W ramach kontraktu Air Products będzie realizować stałe dostawy gazowego tlenu i azotu
do zakładu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., a także ciekłego tlenu i azotu do innych odbiorów w Polsce. Projekt będzie realizowany w oparciu o zmodernizowaną i unowocześnioną instalację Air Products o mocach produkcyjnych wynoszących ok. 2000 ton na dobę – jedną z największych tego typu w Polsce. Gazy przemysłowe, dostarczane przez Air Products, są wykorzystywane przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. do produkcji amoniaku, alkoholi OXO oraz w procesach pomocniczych. Azot służy także jako zabezpieczenie instalacji produkcyjnych na terenie zakładu.

– Bardzo cenimy sobie długotrwałe relacje z naszymi klientami oparte na wzajemnym zaufaniu. Dotychczasowa udana współpraca z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. zaowocowała podpisaniem nowej umowy i przedłużeniem dostaw gazów niezbędnych dla działalności naszego klienta. Instalacja w Kędzierzynie – Koźlu jest największą w regionie Europy Środkowej jednostką produkcyjną Air Products. Polska jest dla Air Products kluczowym rynkiem i planujemy tutaj dalsze inwestycje i wzrost – powiedział Piotr Wieczorek, prezes zarządu, vice president Europa Centralna, Air Products.

 

– Wspólna umowa z tak dużym i sprawdzonym partnerem jak  Air Products stanowi gwarancję stabilności dostaw gazów przemysłowych na potrzeby działalności naszej kędzierzyńskiej Spółki – podsumowuje uczestniczący w podpisaniu umowy Mariusz Bober, prezes zarządu Grupy Azoty.

 

– Dzięki podpisaniu umowy zostanie również zmodernizowana instalacja produkcyjna Air Products na terenie naszej firmy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji zużywania tak znaczących ilości gazów przemysłowych przez naszą firmę – powiedział Mateusz Gramza, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

 

Ciekły azot, dzięki swoim unikalnym właściwościom, do których należy bardzo niska temperatura: -196°C, znajduje szereg zastosowań. Wykorzystuje się go m.in. do szybkiego zamrażania żywności, produkcji lodów i pakowania produktów spożywczych, np. chrupek lub napojów. Do istotnych zastosowań należą krioterapia, produkcja plastiku, obróbka metali czy produkcja sztucznego śniegu. Ciekły tlen stosuje się m.in. do zaopatrywania szpitali, uzdatniania ścieków, a także do natleniania wody w hodowlach ryb. Tlen wykorzystywany jest również do podnoszenia jakości i wydajności w procesach wytopu metali i szkła.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ