Partner serwisu
18 listopada 2016

Ukraina/ Straż Graniczna: Rosja szuka gazu na naszych wodach

Kategoria: Z życia branży

Rosja prowadzi poszukiwania gazu w bezprawnie zajętej i należącej do Ukrainy części Morza Azowskiego – oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Ołeh Słobodian.

Ukraina/ Straż Graniczna: Rosja szuka gazu na naszych wodach

– Federacja Rosyjska kontynuuje łamanie międzynarodowego prawa morskiego i prowadzi nielegalną działalność gospodarczą w odebranych naszemu państwu wodach mórz Czarnego i Azowskiego – powiedział Słobodian, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN.

Poinformował też, że w październiku i listopadzie Rosjanie prowadzili prace poszukiwawcze w rejonie Mierzei Arabackiej, gdzie widziano przejęty przez nich statek badawczy „Delfin”, który należy do ukraińskiego przedsiębiorstwa Czornomornaftohaz.

– Prowadzone były badania dna morskiego, których celem było określenie perspektyw wydobycia na szelfie (Morza Azowskiego) użytecznych kopalin – podkreślił rzecznik Straży Granicznej Ukrainy.

Na początku listopada szefowa Czornomornaftohazu Switłana Nieżnowa mówiła w ukraińskim parlamencie, że gaz, który Rosja wydobywa z należących do Ukrainy złóż, dostarczany jest odbiorcom na zaanektowanym Krymie.

– Gaz na Krymie wydobywa rosyjska firma państwowa Czornomornaftohaz, która znajduje się na listach podmiotów objętych sankcjami. Jeśli ktoś zadawał sobie pytanie, skąd na Krymie gaz, to odpowiadam, że Rosja, z pomocą owej firmy, wydobywa na szelfie Morza Czarnego 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie – powiedziała.

W zeszłym tygodniu ukraiński wiceminister ds. terytoriów okupowanych Hryhorij Tuka poinformował, że Kijów przygotowuje pozew sądowy przeciwko Rosji w związku z wydobywaniem przez nią surowców na ukraińskich terytoriach.

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ