Partner serwisu
10 października 2016

ORLEN rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą na południu Polski

Kategoria: Z życia branży

ORLEN Upstream rozpoczął prace wiertnicze w Małopolsce. Otwór Lipinki-OU1 realizowany jest w ramach przedsięwzięcia projektowego „Karpaty”, włączonego do portfolio projektów poszukiwawczo-wydobywczych Koncernu w 2015 roku.

ORLEN rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą na południu Polski

Prace wiertnicze na terenie gminy Lipinki rozpoczęły się 30 września i potrwają około 50 dni. Odwiert położony jest na terenie koncesji Blok 435 (30/2013/p) w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim. Planowana całkowita długość odwiertu Lipinki-OU1 wyniesie 2100 metrów. 
 
Celem prowadzonych prac jest zbadanie pod kątem występowania nagromadzeń węglowodorów kilku formacji geologicznych zalegających na różnych głębokościach oraz pozyskanie danych, które umożliwią odtworzenie budowy geologicznej regionu i ocenę jego perspektywiczności. Centralna część Karpat Zewnętrznych, gdzie położony jest odwiert Lipinki-OU1, znana jest od XIX wieku z konwencjonalnych akumulacji węglowodorów. Na tym obszarze historycznie udokumentowane zostały liczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

– Każdorazowa decyzja o lokalizacji prac wiertniczych podejmowana jest w oparciu o wieloetapową analizę danych geologicznych i modelowanie ekonomiczne, które wykonuje zespół specjalistów ORLEN Upstream. Rozbudowa naszego portfela aktywów o projekty obejmujące między innymi rejon Karpat Zewnętrznych jest efektem konsekwentnego rozwoju segmentu upstream w Koncernie – powiedział Wiesław Prugar, prezes zarządu ORLEN Upstream. 

Obecnie PKN ORLEN w ramach posiadanych aktywów w Polsce realizuje prace poszukiwawcze, rozpoznawcze i wydobywcze na terenie 8 województw i obszarze blisko 20 tys. km2. ORLEN Upstream kontynuuje prace w zakresie wszystkich posiadanych przez spółkę koncesji. Wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem finalizuje prace nad wspólnym zagospodarowaniem złoża Karmin, położonym na terenie koncesji Jarocin-Grabina (16/2001/p), gmina Dobrzyca, powiat pleszewski. Rozpoczęcie produkcji z tego złoża planowane jest jeszcze w 2016 roku. Trwają także prace przygotowawcze do wykonania kolejnych otworów poszukiwawczych i rozpoznawczych, których wiercenie zaplanowano z początkiem 2017 roku.
 

 

Źródło: PKN ORLEN

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ