Partner serwisu
06 października 2016

Szczecin: Grupa przestępcza wyłudzała podatek akcyzowy i opłatę paliwową

Kategoria: Paliwa

Dziewięć osób zajmujących się wyłudzeniami podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Skarb Państwa miał stracić z tego powodu co najmniej 35 mln zł.

Szczecin: Grupa przestępcza wyłudzała podatek akcyzowy i opłatę paliwową

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie Polski oraz poza granicami kraju przedstawiono dziewięciu osobom; jednej z nich zarzucono także założenie grupy i kierowanie nią - poinformowała w środę Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Grupa kupowała olej napędowy i estry, a następnie wytwarzała produkt, mający służyć do czyszczenia instalacji paliwowych i zwolniony od podatku akcyzowego, który był faktycznie olejem napędowym; i sprzedawała go w kraju – ustalili śledczy.

W celu wyłudzenia podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej wykazywany był - na podstawie podrobionych faktur - fikcyjny obrót w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych do firm mających siedziby na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.

Jak oszacowała prokuratura, Skarb Państwa stracił z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i opłaty paliwowej co najmniej 35 mln zł.

Członków grupy przestępczej zatrzymano 20 i 21 września br. podczas akcji prowadzonej w całym kraju. Zabezpieczono wtedy także m.in. dokumenty, pieczątki i 500 tys. zł.

Cztery osoby zostały tymczasowe aresztowane, a w stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Według prokuratury, sprawa ma charakter rozwojowy.

(PAP)
fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ