Partner serwisu
27 września 2016

POPiHN: Pakiet paliwowy ogranicza szarą strefę

Kategoria: Z życia branży

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego pozwoliło znacząco ograniczyć tzw. szarą strefę.

POPiHN: Pakiet paliwowy ogranicza szarą strefę

POPiHN zebrała pierwsze szacunkowe informacje statystyczne po okresie wprowadzenia w życie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje związane z tzw. pakietem paliwowym weszły w życie 1 sierpnia br.

Jest jeszcze wprawdzie zbyt wcześnie by wydawać kategoryczne opinie na temat rezultatów pakietu, jednak wstępnie można wnioskować, iż działania Ministerstwa Finansów przyniosły oczekiwany skutek i że w sierpniu dostawcy paliw działający dotychczas w szarej strefie znacząco ograniczyli działalność na polskim rynku. 

Jednocześnie od momentu wejścia w życie nowelizacji obserwuje się w spółkach POPiHN znaczący wzrost popytu zarówno na olej napędowy, jak i na benzyny. Wstępne wyniki porównania oficjalnej konsumpcji paliw w sierpniu  2016 do sierpnia 2015 wskazują wzrost popytu dla 3 głównych gatunków paliw na poziomie ponad 14%, przy czym wzrost popytu na olej napędowy wyniósł 16%, a na benzyny silnikowe prawie 15%. Nie oznacza to, że oferty szarej i czarnej strefy zupełnie zniknęły z rynku, choć można zauważyć, iż jest ich mniej. 

Cały artykuł można przeczytać na energetyka24.com

 

 

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ