Partner serwisu
08 września 2016

PGNiG próbuje pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach

Kategoria: Z życia branży

PGNiG rozpoczęło próbę pozyskania metanu z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach na Śląsku; przez najbliższe tygodnie spółka przeprowadzi wiercenia w dwóch otworach - poinformował na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes spółki Piotr Woźniak.

PGNiG próbuje pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach

Jak wyjaśnił, następnie przeprowadzone zostanie szczelinowanie hydrauliczne i testy, które maja potwierdzić dostępność metanu w złożu. Wyniki tych prac znane będą w połowie 2017 roku.

PGNiG realizuje projekt razem z Państwowym Instytutem Geologicznym-Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB).

– W projekcie Gilowice wykorzystamy doświadczenie z technologią szczelinowania, które zdobyliśmy podczas poszukiwania gazu w złożach łupkowych – powiedział Woźniak.

Dodał, że teraz w Polsce wydobywany jest tylko tzw. coal mine methane, czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej. Prezes spółki zwrócił jednak uwagę, że nie ma on większego wpływu na rynek gazowy w Polsce.

– Aby na większą skalę wykorzystać dostępne zasoby, zdecydowaliśmy o wypróbowaniu w Gilowicach technologii "coal-bed, methane", czyli metody polegającej na wydobyciu gazu jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji węgla – dodał Woźniak.

 

Źródło: PAP

fot.: PGNiG/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ