Partner serwisu
09 maja 2016

Tarnów: montaż urządzeń technologicznych w Wytwórni Poliamidów II

Kategoria: Chemia

Eiffage Polska Budownictwo (EPB), generalny wykonawca Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie, należącej do Grupy Azoty, rozpoczęła montaż urządzeń technologicznych, które – ze względu na sąsiadujące instalacje z substancjami niebezpiecznymi – wymagają szczególnej precyzji wykonania i utrzymania niezwykle wysokich standardów bezpieczeństwa.

Tarnów: montaż urządzeń technologicznych w Wytwórni Poliamidów II

35 mln zł

Wytwórnia powstaje w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na powierzchni 3,5 hektara. W ramach umowy podpisanej z Grupą Azoty, firma Eiffage Polska Budownictwo jest odpowiedzialna za budowę budynku produkcyjnego i budynku wielofunkcyjnego wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz montaż aparatów krytycznych. Wartość realizacji projektu wynosi ponad 35 mln złotych netto. EPB zakończy prace do końca 2016 roku.

25 ton, 20 m wysokości

EPB rozpoczęła właśnie istotny etap inwestycji: montaż urządzeń technologicznych - dwóch aparatów ekstrakcyjnych. Każdy z nich waży 25 ton i ma 20 metrów wysokości. Po uruchomieniu zakładu i po ich napełnieniu granulatem poliamidu, każdy z nich będzie ważył ponad 250 ton. Aparaty te są pierwszymi z licznych urządzeń, które będą montowane w tym budynku. W całości stanowić będą kompletną instalację dla dwóch linii produkcyjnych. Łączna wysokość obiektu wynosi 45 m.

Otwarcie wytwórni w II kwartale 2017Inwestycja wymaga od EPB utrzymania szczególnego tempa prac, ponieważ otwarcie wytwórni jest zaplanowane na drugi kwartał 2017 r. Realizacja projektu wymaga wysokiego reżimu w zakresie bezpieczeństwa. Z uwagi na pobliskie sąsiedztwo z estakadami na których przebiegają instalacje amoniaku ciekłego i gazowego, których potencjalne uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla pracowników, inwestycji i okolicznych mieszkańców, EPB przykłada szczególną wagę do dokładności i precyzji prowadzonych prac.

- Wykwalifikowana, doświadczona kadra Eiffage Polska Budownictwo od ponad dwudziestu lat realizuje różnorodne projekty przemysłowe. Wytwórnia Poliamidów II w Tarnowie to jednak szczególna inwestycja, w której niezmiernie ważną rolę odgrywa zapewnienie bezpieczeństwa procesu inwestycyjnego oraz zachowanie precyzji i najwyższej jakości we wszystkich jego fazach – powiedział Zbigniew Zajączkowski, prezes zarządu Eiffage Polska Budownictwo.

Docelowa wydajność wytwórni osiągnie 80 tys. ton rocznie, co znacząco zwiększy obecne zdolności produkcyjne poliamidu 6 produkowanego w Grupie Azoty. Poliamid to obecnie najważniejsze tworzywo konstrukcyjne, które jest wykorzystywane w kilku branżach: motoryzacyjnej, odzieżowej i medycznej oraz w przemyśle lotniczym i elektronicznym.

źródło: Eiffage Polska Budownictwo

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ