Partner serwisu
04 marca 2016

Łańcuchy śniegowe, których ogniwa wykonane są z plastiku

Kategoria: Innowacje i nauka

Nawet w niskich temperaturach tworzywo sztuczne może skutecznie zastąpić metal: francuska firma z branży tekstylnej i gumowej Joubert Productions, Ambert, po raz pierwszy wprowadza na rynek łańcuchy śniegowe, których ogniwa są wykonane w całości z plastiku.

Łańcuchy śniegowe, których ogniwa wykonane są z plastiku

Jest to możliwe dzięki poliuretanowi termoplastycznemu (TPU) firmy BASF o nazwie Elastollan® oraz jego pomocy w optymalizacji geometrii i produkcji komponentów. Łańcuchy śniegowe wykonane z dwóch gatunków materiału Elastollan® B90A15 i B60A10WH spełniają obowiązującą w całej Europie normę ÖNORM 5117, nadają się do różnych rozmiarów opon i są łatwe w montażu. Te wersje tworzywa Elastollan® są odporne na ścieranie, elastyczne w niskich temperaturach oraz odporne na sypki żwir i sól drogową. Dzięki temu zapewniają optymalną przyczepność łańcuchów śniegowych na lodzie i śniegu.

Na potrzeby tego nowego zastosowania tworzywa sztucznego Elastollan® oferuje doskonałe połączenie lekkiej konstrukcji i seryjnej produkcji: konwencjonalne metalowe oczko łańcucha zostaje zastąpione przez dwa różnokolorowe gatunki materiału Elastollan®, które chemicznie przylegają do siebie w procesie formowania wtryskowego, a więc nie muszą być dodatkowo montowane. Twardszy czarny Elastollan® B90A15 wykazuje bardzo dobre właściwości mechaniczne oraz wspaniałą elastyczność w niskich temperaturach; czerwony Elastollan® B60A10WH jest bardziej elastyczny i plastyczny. W procesie kompaktowego formowania wtryskowego czarne ogniwa łańcucha są powlekane czerwonym tworzywem Elastollan® w jednej formie, w której łączą się ze sobą chemicznie.

Austriacka norma
Austriacka norma ÖNORM 5117 dotyczy metalowych ogniw łańcuchów, które pokrywają cały bieżnik opon i muszą pozostawać w kontakcie z nawierzchnią drogi niezależnie od położenia koła.
Za sprawą doskonałej przyczepności TPU firmy BASF do nawierzchni łańcuchy śniegowe pozwalają kierowcom samochodów zachować największą możliwą kontrolę nad pojazdem na zaśnieżonych drogach. Ogniwa z materiału Elastollan® są znacznie lżejsze od konwencjonalnych ogniw metalowych, więc łańcuchy śniegowe łatwo się zakłada i szybko zdejmuje.

 

Źródlo: BASF
fot.: freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ