Partner serwisu
22 lutego 2016

Nanocząstki usuną bakterie z roztworu przy pomocy magnesu

Kategoria: Z życia branży

Prof. dr hab. Halina Car i dr Katarzyna Niemirowicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Białymstoku – prof. dr hab. Izabelą Święcicką (Instytut Biologii) oraz dr Agnieszką Wilczewską (Instytut Chemii),opatentowały wynalazek do separacji chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Nanocząstki usuną bakterie z roztworu przy pomocy magnesu

Istotą wynalazku jest separacja mikroorganizmów za pomocą nanocząstek magnetycznych, aplikowanych do roztworu przeznaczonego do oczyszczania. Podczas procesu separacji dochodzi do oddziaływania elementów ściany komórkowej patogenów z powierzchnią nanocząstek. Następnie bakterie połączone z nanocząstkami są usuwane z roztworu za pomocą magnesu. 

Proponowana metoda separacji magnetycznej odznacza się relatywnie prostszą procedurą oraz mniejszymi nakładami finansowymi. Z tego względu separacja mikroorganizmów za pomocą nanocząstek może mieć kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach medycyny i przemysłu.

W medycynie
Dla przykładu, magnetyczna separacja może być stosowana w celu usunięcia bakterii z próbek materiału biologicznego (moczu, krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego, śliny) i ewentualnie szybkiej identyfikacji patogenów zgromadzonych na nanocząstkach podczas separacji. Dodatkowo, w celach medycznych może służyć do oczyszczania rurek inhalacyjnych, ustników, protez zębowych, cewników, wzierników i innych sprzętów wielokrotnego użycia, które mają kontakt z materiałem biologicznym.

Do celów przemysłowych
Zastosowanie tej metody w celach przemysłowych może mieć miejsce m.in. w uzdatnianiu i dekontaminacji wody, co może przyczynić się do redukcji kosztów oczyszczania przy zachowaniu, lub nawet poprawie, parametrów biologicznych wody. Nanocząstki nie ulegają destrukcji podczas procesu separacji, dzięki czemu mogą być stosowane wielokrotnie i nie tracą swego potencjału separacyjnego.

 

Źródło,fot.: Uniwersytet w Białymstoku

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ