Partner serwisu
05 lutego 2016

PIPC: Coraz mniej poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym

Kategoria: Z życia branży

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego* wynika, że w 2015 r. zmniejszyła się liczba poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym – podaje Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

PIPC: Coraz mniej poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. liczba poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym zmniejszyła się o ok. 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2014 (1788 w I-III kw. 2015 r. wobec 1855 w I-III kw. 2014 r.). Wyraźniejsza jest poprawa w segmencie produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – (13 proc., 386 w I-III kw. 2015 r. wobec 442 w I-III kw. 2014 r.). – niż w segmencie produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (1402 poszkodowanych w I-III kw. 2015 r. wobec 1413 w I-III kw. 2014 r.).

- Poprawa jest wyraźna i – w odróżnieniu od opinii niektórych ekspertów – poparta statystykami Głównego Urzędu Statystycznego – mówi Paweł Zawadzki, Kierownik Programu „Bezpieczna Chemia” (Polska Izba Przemysłu Chemicznego).

Przyczyny zmniejszenia liczby poszkodowanych w wypadkach

Nie jest możliwe wskazanie jednej, dominującej przyczyny poprawy statystyk dot. bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym. Można wskazać kilka: tendencja do zaostrzania przepisów dot. BHP i bezpieczeństwa procesowego (np. implementacja dyrektywy Seveso), wymiana aparatury i urządzeń na nowsze, wprowadzanie nowoczesnych kodeksów BHP przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w zakładach, wyższe wymagania kwalifikacyjne służby BHP, a przede wszystkim zmianę kultury bezpieczeństwa. – Zmiany podejścia do bezpieczeństwa nie da się zmierzyć w punktach, jednak to ona spaja wszystkie pozostałe czynniki poprawiające bezpieczeństwo – mówi Paweł Zawadzki. – To nowoczesna kultura bezpieczeństwa sprawia, że nie ma oporu społecznego wobec wydatków związanych z zakupem nowych maszyn, technicznych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pracy i zmianą przepisów. Dzisiaj większość pracujących rozumie, że te wydatki wrócą do zakładów wraz z obniżeniem wypadkowości, kosztów związanych z odszkodowaniami lub przestojami w prowadzeniu działalności operacyjnej.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ