Partner serwisu

Powłoki samochodowe firmy BASF wygrywają nagrodę za projektowanie

Kategoria: Chemia w praktyce

XSpark® to pierwszy lakier o specjalnym efekcie, który zdobył nagrodę “Red Dot Award: Product Design”. Drobne cząsteczki szkła w powłoce wykończeniowej zapewniają intensywny blask.

Powłoki samochodowe firmy BASF wygrywają nagrodę za projektowanie

Dla wielu właścicieli samochodów kolor ich pojazdu to wciąż najważniejszy czynnik wyróżniający. Oczekują oni większej głębi oraz szerszego zakresu kolorów. Efekty specjalne w lakierach samochodowych pozwalają na osiągnięcie subtelnych kontrastów, które nadają kolorowi wyjątkowo dynamiczny wygląd. Dzięki produktowi XSpark® dział BASF Coatings opracował efekt koloru, który został nagrodzony w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie: The Red Dot Award: Product Design.

Po raz pierwszy w 60-letniej historii konkursu cenioną nagrodę „Red Dot” zdobył lakier samochodowy OEM. Jury złożone z 38 członków, z których wszyscy to niezależni eksperci, wybrało zwycięzców spośród 4928 zgłoszeń ze wszystkich dziedzin projektowania przemysłowego. Kryteria oceny obejmowały stopień innowacyjności produktu, jego trwałość, a także zawartość symboliczną i emocjonalną.

Warstwa o grubości zaledwie 10-20 µm

XSpark® przekonał sędziów. Ten wyjątkowy efekt koloru oraz sposób, w jaki się mieni, przyciąga wzrok i zapewnia dużo bardziej intensywny rezultat od innych specjalnych pigmentów. Materiał nakładany jest wraz z farbą pigmentową w postaci pojedynczej warstwy o grubości zaledwie 10-20 µm. Stanowi to od 10 do 20 procent grubości ludzkiego włosa. W rezultacie powstaje jednolita powierzchnia pozwalająca na ujawnienie specjalnej głębi warstwy wykończeniowej dzięki czystym odbiciom o wyraźnym kolorze. Stephan Schwarte, dyrektor Basecoat Pigments/Dispersions & Color Design Lab w dziale BASF Coatings opisał to w następujący sposób: „Cząsteczki szkła zintegrowane w warstwie lakieru są szczególnie efektywne w świetle. Wywoływany w ten sposób efekt iskrzenia sprawia, że lakier samochodu wygląda na wyjątkowo luksusowy i elegancki, a jednocześnie nie narzucający się. Dlatego udało nam się osiągnąć niespotykany, ekskluzywny efekt.”

Nowe trendy w kolorach

Zamierzona interakcja pomiędzy kolorem a efektami specjalnymi sprawia, że kolory samochodowe stają się bardziej złożone i urozmaicone, zwiększając gamę ich zastosowań. Takie dopasowane do konkretnego modelu lakiery mogą podkreślać kształt samochodu i jego styl. Mark Gutjahr, dyrektor ds. projektów w europejskim dziale BASF Coatings ujął to następująco: „Nasze farby i efekty pełnią rolę ważnego elementu projektowania. Jesteśmy szczególnie zadowoleni ze zdobycia nagrody „Red Dot” w kategorii projektowania produktu. Nagroda ta podkreśla nasze kompetencje w projektowaniu i wysyła ważny sygnał do naszych klientów w przemyśle samochodowym.”

XSpark® odgrywa również istotną rolę w nowej kolekcji kolorów, która zostanie oficjalnie zaprezentowana pod koniec lipca i która stanowi zapowiedź trendów w kolorach samochodowych. Ten innowacyjny efekt zostanie zastosowany w sześciu kolorach, które będą reprezentowały szeroki zakres możliwości oferowanych przez powłoki samochodowe.

O dziale BASF Coatings

BASF Coatings, czyli dział powłok firmy BASF, opracowuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne powłoki samochodowe, lakiery samochodowe oraz lakiery przemysłowe, a także farby dekoracyjne. Działamy w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, a także w regionie Azji i Pacyfiku. W ramach tej sieci ściśle współpracujemy z naszymi klientami na całym świecie. W 2014 r. BASF Coatings osiągnął sprzedaż na poziomie około 3 mld euro.

Źródło: materiały prasowe BASF,

Fot.: BASF: Testowanie trwałości powłok

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ