Partner serwisu
29 czerwca 2015

Nowa energia dla Grupy Azoty PUŁAWY

Kategoria: Z życia branży

W Puławach powstanie nowa elektrownia o mocy 400 MWe. Będzie to największa inwestycja w regionie, na którą spółka przeznaczy 1,125 mld zł

Nowa energia dla Grupy Azoty PUŁAWY

Nowoczesna chemia wymaga nowoczesnej energetyki

Plany spółki idą w zgodzie z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Elektrownia Puławy to projekt w pełni nowoczesny, wykorzystujący ekologiczne rozwiązania technologiczne. Surowcem, stosowanym w procesie produkcji energii będzie gaz, pozyskiwany z rynków krajowych i zagranicznych. Elektrownia wygeneruje moc równą 400 MWe.

Zygmunt Kwiatkowski, Prezes Zarządu Elektrowni Puławy podkreśla, że nowoczesna chemia wymaga nowoczesnej energetyki. Wychodząc z tego założenia, pomysłodawcy projektu zdecydowali, że nowy blok parowo-gazowy musi spełniać najbardziej radykalne kryteria ekologiczne.

Samowystarczalność energetyczna

Potencjał tej inwestycji jest ogromny. Nowa elektrownia stworzy swoisty układ z już istniejącym w Zakładach blokiem energetycznym. Będzie w stanie z nawiązką zapewnić dostawę energii elektrycznej i ciepła technologicznego, które są niezbędne w procesach produkcyjnych.

Zakłady w Puławach potrzebują około 170 MW mocy. To znacznie mniej niż elektrownia jest w stanie wyprodukować, dlatego przewidywane nadwyżki energii będą przedmiotem obrotu na rynku.

Zainteresowanie inwestorów

Projekt w 55-70% zostanie sfinansowany ze źródeł zewnętrznych. Jak zapewnia prezes Grupy Azoty PUŁAWY – Marian Rybak, instytucje finansowe są żywo zainteresowane planowaną inwestycją.

Część środków będzie pochodzić wprost z funduszy unijnych. W tym celu podpisano już umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Plan zakłada, że jeszcze w tym roku nastąpi przekazanie gruntu pod budowę. Wszystkie prace mają zostać skończone w 2019 r. W nowej elektrowni prace znajdzie ok. 60 osób.

Źródło,fot.: Grupa Azoty Puławy

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ