Witold Szczypiński: Dobrać system do każdej części biznesu
– Chcemy zwiększać czas dostępności instalacji, tak żeby do ciągłej dyspozycji były instalacje kluczowe, czyli te, w których każda tona będzie efektywnie sprzedana. I tu pojawia się specjalne podejście chociażby do instalacji amoniakalnych czy kwasu azotowego – musimy dobrać system do każdej części biznesu osobno – mówi Witold Szczypiński, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty S.A., który opowiada również o nowych projektach i planowanych inwestycjach w Grupie.

Rozpoczął się sezon remontowy. Jak wygląda plan postojów Grupy Azoty?
Harmonogram planowanych postojów technologiczno-remontowych obejmuje wszystkie spółki Grupy. Biorąc pod uwagę skalę produkcji, najistotniejszym elementem są dla nas postoje ciągu amoniakalnego i nawozowego. Tutaj dążymy do tego, aby ich terminy były rozdzielone w poszczególnych spółkach – od nich również zależy okres remontu pozostałych instalacji.
Dzięki takiej kolejności mamy możliwość optymalnego wykorzystania spółek remontowych w Tarnowie i Kędzierzynie – głównie z Grupy Azoty PKCh Sp. z o.o. – oraz przepływu surowców i półproduktów w ramach Grupy – mam tu na myśli amoniak i gaz ziemny. W przypadku Puław wpływ terminów postojów nie jest już tak istotny z uwagi na ilość i zamienność linii produkcyjnych.
Jak zatem wygląda harmonogram prac?
Z reguły postoje remontowe w Tarnowie i Kędzierzynie będą trwały od 2 do 6 tygodni i zostaną zrealizowane w okresie maj/czerwiec – czerwiec/lipiec. W przypadku Polic remonty dwóch linii amoniakalnych odbędą się w terminie lipiec-wrzesień, przez okres ok. 4 tygodni.
W 2015 r., z uwagi na prace modernizacyjne – wymianę wnętrza reaktora syntezy amoniaku – realizowany jest wydłużony, ponad sześciotygodniowy postój wytwórni amoniaku i mocznika w Kędzierzynie. Z tego powodu, oraz uwzględniając warunki handlowe – zmniejszone zapotrzebowanie na nawozy saletrzane w czerwcu – postoje ciągu amoniakalnego i nawozowego w Tarnowie zaplanowano na czerwiec.