Partner serwisu
22 grudnia 2023

Adrian Szkudlarski: Rafineria Gdańska na drodze nowych wyzwań

Kategoria: Aktualności

– Nowa struktura właścicielska rafinerii otwiera nowe horyzonty pod kątem rozwoju pracowników, jak i nowych inwestycji. Celem władz spółki wynikającym wprost z nowej strategii jest realizacja naszej wizji, czyli osiągnięcie statusu światowego lidera branży rafineryjnej w zakresie niezawodności, efektywności i bezpieczeństwa – mówi Adrian Szkudlarski, prezes zarządu Rafinerii Gdańskiej Sp. z o.o.

Adrian Szkudlarski: Rafineria Gdańska na drodze nowych wyzwań

Aleksandra Grądzka-Walasz: To był chyba niełatwy rok dla Rafinerii Gdańskiej.

Adrian Szkudlarski: Kluczowym wydarzeniem, które miało miejsce na początku roku, było uruchomienie umowy processingowej z dwoma właścicielami. Co prawda firma ma ten etap już za sobą, ale wciąż pamiętam, z jak wieloma wyzwaniami się wiązał: od momentu przyjęcia ropy, przez czas dokładnego rozliczenia produkcji na dwóch procesorów, aż do zorganizowania prac logistycznych związanych z wydaniem produktów.
 

Czym właściwie charakteryzuje się rafineria processingowa?

Rafineria Gdańska przerabia obecnie ropę dostarczoną przez tzw. procesorów. Oznacza to w praktyce, że przetwarzamy usługowo powierzoną ropę naftową na produkty. Właścicielem wsadu i produktu w całym łańcuchu są właśnie procesorzy – w tym przypadku dwaj, którzy reprezentują interesy wspólników rafinerii. Nadrzędnym celem jest realizacja założonego planu produkcji. Taką funkcjonalność można określić w pewnym sensie mianem modelu „cost center”. Jednym z kluczowych narzędzi w realizacji założeń operacyjnych są kompetencje pracowników, na które bardzo stawia obecny zarząd.

Ten kluczowy kamień milowy, jakim było uruchomienie umowy z procesorami, do którego organizacja przygotowywała się w całym 2022 roku, mamy już zatem za sobą. Teraz czas na kolejne wyzwania.


Jakie?

Rok 2023 był bardzo istotny dla Rafinerii Gdańskiej pod względem procesu PMI (ang. Post-Merger Integration), czyli integracji po fuzji. W dużej mierze to etap, którego „napędem” jest implementacja umiejętności zarządzania procesem zmiany na wszystkich płaszczyznach. Służy to przede wszystkim realizacji synergii, jak i wdrożeniu nowej kultury organizacyjnej, rewizji obszaru ogólnego governance, efektywnej współpracy i wymiany doświadczeń. Wcześniejsza rafineria, jako „stand-alone company”, nie miała dostępu do pewnych możliwości szybkiego rozwoju. Obecnie zyskaliśmy duży potencjał. Wyzwaniem będzie również strategia Rafinerii Gdańskiej na lata 2023-2027. Budując strategię, określiliśmy wizję Rafinerii Gdańskiej – dążymy do osiągnięcia pozycji światowego lidera branży rafineryjnej w zakresie niezawodności, efektywności i bezpieczeństwa. Kluczowe dla nas obszary strategii to: Doskonałość Operacyjna, Elastyczność, Synergie i Dekarbonizacja. Te obszary budują wartość oraz zapewniają dalszy dynamiczny rozwój rafinerii. Osiągnięcie zamierzonych celów będzie możliwe dzięki kilku obszarom wsparcia: Kapitał Ludzki, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, Digitalizacja, Ład Korporacyjny i CSR.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ