Partner serwisu
04 maja 2015

Sfinalizowano transakcję przejęcia przez Unipetrol spółki Ceska Rafinerska

Kategoria: Z życia branży

Unipetrol sfinalizował dziś transakcję przejęcia udziałów spółki Ceska Rafinerska należących dotychczas do włoskiego koncernu ENI. W konsekwencji, zwiększy się poziom przerabianej przez spółkę ropy naftowej w czeskich rafineriach. W celu zapewnienia stabilnych dostaw dodatkowego wolumenu ropy Rebco, PKN ORLEN podpisał dziś aneks do umowy z firmą Rosneft.

Sfinalizowano transakcję przejęcia przez Unipetrol spółki Ceska Rafinerska

W ramach transakcji Unipetrol przejął od ENI pakiet akcji stanowiący 32,445% kapitału zakładowego tej spółki, co z już posiadanymi aktywami stanowi 100% akcji i kapitału zakładowego. Po wieloetapowej procedurze na poziomie europejskim i krajowym w Czechach, prowadzącej do pozwolenia na koncentrację udziałów Ceskiej Rafinerskiej w portfelu Unipetrolu, nastąpiło dziś przelanie ustalonej kwoty za akcje, pomniejszonej o wypłaconą wcześniej udziałowcom część zysków z lat ubiegłych (retained earnings), w wysokości około 24 mln EUR. 
- Przejęcie pełnej odpowiedzialności za spółkę Ceska Rafinerska zmieni model biznesowy z rafinerii procesingowej, zarządzanej przez udziałowców, w zakład w którym kontrolować będziemy wszystkie procesy. Dzięki temu uzyskamy oczekiwaną poprawę efektywności. Teraz możemy skoncentrować się na optymalizacji i pełnej integracji aktywów w ramach Grupy Unipetrol. – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN i Przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrolu.


Sfinalizowanie transakcji spowodowało konieczność zabezpieczenia dodatkowych dostaw ropy naftowej dla Ceskiej Rafinerskiej. Wybierając optymalne rozwiązanie PKN ORLEN zawarł dziś aneks do kontraktu zawartego z Rosneft Oil Company w czerwcu 2013 roku na długoterminowe dostawy ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Czech i dzięki temu pozyska dodatkowy wolumen w wysokości ok. 120 tys. ton ropy naftowej typu REBCO na miesiąc. Łączna wartość aneksu wyniesie 0,7 mld USD (ok. 2,6 mld PLN). W ten sposób zapewnione zostaną dostawy niezbędne dla płynnej pracy rafinerii w Litvinowie.

 

Źródło: PKN ORLEN
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ