Partner serwisu
14 kwietnia 2015

Zakończył się projekt budowy Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo”

Kategoria: Z życia branży

Projekt dotyczący budowy Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) „Kosakowo”, o pojemności czynnej 119 mln m3, został zrealizowany przez PGNiG S.A. w województwie pomorskim na terenie Gminy Kosakowo.

Zakończył się projekt budowy Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo”

Umowa o dofinansowanie została zawarta w dniu 22 grudnia 2010 r. Projekt został wsparty ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota przyznanego dofinansowania to 115 429 311,39 PLN, a całkowity koszt projektu wynosi 514 115 191,72 PLN. Zakres Projektu obejmował budowę instalacji ługowniczej wraz z rurociągiem zrzutu solanki do Zatoki Puckiej; budowę czterech  komór magazynowych  K-1, K-2, K-3 i K-4 wraz z wywierceniem czterech otworów do ich budowy; roboty budowlane i montażowe związane z budową naziemnych obiektów technologicznych do zatłaczania i odbioru gazu; przyłączenie do sieci przesyłowej OGP Gaz-System SA oraz przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Po zakończeniu Projektu podstawowe parametry KPMG Kosakowo wynoszą:

Pojemność czynna KPMG   - 119  [mln m3].
Pojemność buforowa   - 33,4  [mln m3].
Nominalny czas zatłaczania   - 47  dni.
Nominalny czas odbioru         - 19  dni.

Wszystkie instalacje kawernowego podziemnego magazynu gazu Kosakowo są połączone w ciąg technologiczny, który pozwala  na zatłaczanie i odbiór gazu z magazynu z zaprojektowaną wydajnością. KPMG Kosakowo jest połączony z Krajowym Systemem Gazowniczym gazociągiem DN 500, o długości ok. 15 km, poprzez węzeł rozdziału gazu  w Reszkach.

Bezpieczeństwo energetyczne
Budowa magazynu gazu wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa,  gwarantującego nieprzerwane dostawy gazu niezależnie od technicznych, klimatycznych i politycznych zdarzeń.  Spowoduje, iż korzyści z realizacji Projektu pośrednio będą czerpać także inne podmioty i osoby zewnętrznego otoczenia projektu, tj. wszyscy odbiorcy końcowi gazu w sektorach wytwarzania energii i ciepła (elektrownie i elektrociepłownie zawodowe, elektrociepłownie przemysłowe, ciepłownie niezawodowe, ciepłownie zawodowe) oraz gospodarstwa domowe.

 

Źródło: MG
fot.: PGNiG

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ