Partner serwisu
18 lutego 2015

Projekt ustawy dotyczącej odwróconego VATu nie obejmuje paliw

Kategoria: Z życia branży

Posłowie pracują nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, który ma dostosować polskie przepisy do prawa unijnego. Zmiany mają ograniczyć nadużycia związane z odliczaniem VAT, w szczególności, jak podkreśla rząd, wyłudzenia i przypadki unikania opodatkowania. Jednym z mechanizmów przewidzianym w projekcie ma być odwrócony VAT, który jednak nie obejmuje paliw.

Projekt ustawy dotyczącej odwróconego VATu nie obejmuje paliw

Rządowy projekt przewiduje m.in. rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. Umożliwia on przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę. Projekt nakłada też na sprzedawców obowiązek składania w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących dokonane transakcje. Informacja będzie zawierać m.in. łączną wartość dostaw lub usług.

Wśród towarów, które miałyby być objęte tym mechanizmem zabrakło paliw. W opinii Polskiej Izby Paliw Płynnych odwrócony VAT pomógłby w uzdrowieniu sytuacji panującej na polskim rynku paliwowym.

źródło: sejm.gov.pl, PIPP

fot. sejm.gov.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ