Partner serwisu
18 grudnia 2014

GAZ-SYSTEM S.A. i ukraiński operator gazociągów Ukrtransgaz podpisali umowę o współpracy

Kategoria: Z życia branży

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy - GAZ-SYSTEM S.A. i PJSC "UKRTRANSGAZ" - 17 grudnia 2014 roku podpisali umowę o współpracy.

GAZ-SYSTEM S.A. i ukraiński operator gazociągów Ukrtransgaz podpisali umowę o współpracy

Głównym celem umowy jest ustalenie zasad współpracy w zakresie przygotowania analiz dotyczących inwestycji niezbędnych do rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polska i Ukrainą.

W ramach umowy zostanie opracowane studium wykonalności, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju systemów przesyłowych obydwu krajów.
 
Integracja polskiego systemu przesyłowego z ukraińskim jest elementem gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego Terminal LNG w Świnoujściu z  krajami Europy Środkowej i Wschodniej poprzez systemy przesyłowe poszczególnych państw i transgraniczne połączenia. Jego celem jest stworzenie elastycznie funkcjonującej infrastruktury przesyłowej w poszczególnych państwach łączącej Europę Zachodnią, Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie.
 
GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczął już realizację inwestycji w polskim systemie przesyłowym w ramach gazowego korytarza Północ – Południe. W ramach tych działań zostanie rozbudowany system przesyłowy w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Inwestycje te zostały zakwalifikowane przez Komisję Europejską jako projekty o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest).

GAZ-SYSTEM S.A. od 1 listopada 2012 roku realizuje usługę transportu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy. Obecnie usługa ta jest realizowana na zasadach przerywanych, co oznacza, że może być przerwana lub ograniczona ze względu na niekorzystne warunki rozpływu gazu w sieciach polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna techniczna możliwość przesyłu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy, przy sprzyjających technicznie warunkach rozpływu gazu w systemach obydwu krajów, wynosi aktualnie do 1,5 mld m sześc. rocznie.

źródło: GAZ-SYSTEM

fot. GAZ-SYSTEM

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ