Partner serwisu
23 października 2014

PERN w procesie integracji sektora energii

Kategoria: Z życia branży

Krajowy lider logistyki naftowej zajmujący się transportem oraz magazynowaniem ropy naftowej i paliw płynnych dołączył do firm zrzeszonych w Central Europe Energy Partner.

PERN w procesie integracji sektora energii

- Wydarzenia ostatnich miesięcy unaoczniły nam prawdziwe znaczenie takich pojęć jak bezpieczeństwo i współpraca w sektorze energii – podkreśla Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów  Central Europe Energy Partner (CEEP). – Miejsce i rola PERN-u w tym zakresie trudna jest do przecenienia. To dobrze, że PERN jest z nami – zaznacza Paweł Olechnowicz.

Nitki rurociągu „Przyjaźń”
Co roku systemem rurociągów – którymi zarządza PERN – do polskich i niemieckich rafinerii trafia około 50 mln ton czarnego złota, o wartości ok. 50 mld dolarów. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu „Przyjaźń”, (budowa trzeciej zbliża się do końca) biegnące z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech, a także rewersyjny rurociąg „Pomorski” z Płocka do Gdańska. PERN posiada także ponad 2,6 tys. km rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych wyprodukowanych przez rafinerie. Sieć ta rozchodzi się promieniście z Płocka, w kierunku Warszawy, Poznania oraz Częstochowy.

Spółka dysponuje także największymi w kraju naziemnymi magazynami na ropę naftową o łącznej pojemności ok. 3,2 mln m3 w swoich bazach: w Adamowie, Płocku i Gdańsku.

- Dołączyliśmy do firm zrzeszonych w CEEP z dwóch powodów: po pierwsze, aby jeszcze bardziej aktywnie włączyć PERN w proces europejskiej integracji sektora energii - co dziś wydaje się zadaniem szczególnej wagi, – a po drugie ze względu na unikalne doświadczenia naszej, liczącej już ponad półwieku organizacji, które chcielibyśmy przekazać partnerom z Europy Centralnej w imię wspólnych korzyści – podsumował Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń”.

1 października 2014 roku w skład CEEP wchodzą 24 podmioty z 5 państw UE.

 

Źródło: Grupa LOTOS

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ