Partner serwisu
12 grudnia 2023

Woda w polityce Polski i Unii Europejskiej

Kategoria: Aktualności

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) kontynuuje prace pod hasłem „Call for Blue Deal”. Blue Deal (Niebieski Ład) ma być wodnym odpowiednikiem Green Deal (Zielonego Ładu). 

Woda w polityce Polski i Unii Europejskiej

EKES dostrzegł potrzebę wsparcia działań związanych z poprawą dostępu do czystej wody i zrównoważonym gospodarowaniem zasobami wodnymi. W połowie lipca na posiedzeniu plenarnym EKES przyjęto pierwsze opinie w zakresie Blue Deal – w zakresie dostępu do wody, zrównoważonej i odpornej infrastruktury wodnej oraz sieci dystrybucyjnej, ekonomii Blue Deal, wodooszczędnych technologii, zrównoważonej gospodarki wodnej, rozwiązań o obiegu zamkniętym oraz efektywnego zużywania wody. Duży nacisk kładziony jest na efektywność wykorzystywania wody w różnych sektorach gospodarki, a także na kwestie dotyczące finansowania.

– Jest duża zgoda i porozumienie, żeby właśnie Polska była liderem tego tematu, jakim jest Blue Deal. Polityka zrównoważonego rozwoju i wykorzystania zasobów wodnych znakomicie wpisuje się w główny nurt Unii Europejskiej, czyli Zielony Ład – który jest takim najważniejszym zadaniem dzisiejszej Unii – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Magdalena Adamowicz, Posłanka do Parlamentu Europejskiego. – Jak wiemy, zasoby wody nie są nieograniczone. Są też problemy z wykorzystaniem ścieków, z retencją deszczową. Także tutaj mamy wiele do zrobienia. I w zasadzie nie ma jeszcze żadnego kraju, który wysuwa się na pozycję lidera w tym obszarze. A my w Polsce mamy świetne uczelnie wyższe, wspaniałych inżynierów, hydrologów, odpowiedzialny biznes oraz finansowanie. Możemy więc stworzyć wspaniałe konsorcjum, które podejmie wyzwania Blue Deal. To temat ważny dla całego społeczeństwa, bo przecież każdy z nas korzysta z wody – wskazuje Adamowicz.

 

źródło: enewsroom.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ