Partner serwisu
06 czerwca 2019

Własne źródło energii – zakończyła się konferencja BMP

Kategoria: Z życia branży

Czy warto budować własne źródło energetyczne? Jakie paliwo wybrać? Jakie są zalety, szanse, zagrożenia płynące z takiej inwestycji? O tym dyskutowali uczestnicy II Konferencji Naukowo-Technicznej „Bloki Energetyczne w Przemyśle. Własne Źródła Energii”.

Własne źródło energii – zakończyła się konferencja BMP

Część merytoryczną konferencji, która odbyła się w dniach 6-7 czerwca w Wiśle, rozpoczął Artur Michałowski, wiceprezes PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa – spółki, która pełni rolę Honorowego Gospodarza konferencji. Zaprezentował firmę, jej poszczególne oddziały, z naciskiem na Zofiówkę, gdzie od niedawna funkcjonuje kocioł CFB – jedyna tego typu jednostka w Polsce, która pozwala na jednoczesne spalanie aż czterech różnych paliw: węgla, paliwa niskokalorycznego, gazu z odmetanowania kopalń oraz biomasy (wycieczka techniczna na tę jednostkę zakończyła konferencję).

– Dziś blok – choć pojawiły się kłopoty ze strony wykonawcy – funkcjonuje właściwie, projekt mamy rozliczony – podkreślał wiceprezes Michałowski, który zaznaczył, że mimo opóźnienia, zmieszczono się w założonym budżecie. – To niskoemisyjne źródło w porównaniu z dotychczasowymi jednostkami, w tym kotle można spalać węgiel bez szkody dla środowiska i możemy zaliczyć go tak zwanych czystych technologii węglowych – zakończył Artur Michałowski.

Kolejny referat poświęcony był pozyskiwaniu środków na własne źródła energii. Grzegorz Tobolczyk z NFOŚiGW przedstawił ofertę finansową Funduszu dla przemysłu.

Czy to się opłaca?

„Budowa własnego źródła energii. Dlaczego? Czy to się opłaca?” – referat na ten temat zaprezentował Grzegorz Serwatka z Fenice Poland, który wskazał m.in. na możliwość rozwiązania problemu ciepła odpadowego.

– Lepiej zainwestować we własną technologię, czyli „core business”, niż zamrażać pieniądze w aktywa energetyczne. Energetykę należy pozostawić specjalistycznym partnerom, którzy zarządzają infrastrukturą efektywnie – mówił G. Serwatka.

Duże zainteresowanie wzbudził szeroko komentowany później referat Henryka Kalisia, przewodniczącego Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu: „Przemysłowe źródła kogeneracyjne – opłacalność budowy i konieczność systemowa”. Oprócz aktualnej sytuacji na rynku energii, H.Kaliś wymienił m.in. zalety energetyki przemysłowej, w tym wykorzystanie lokalnych zasobów paliw pierwotnych, materiałów i mediów odpadowych, zużywanie energii w pobliżu miejsca jej wytwarzania, brak strat przesyłowych czy zmniejszenie opłat przesyłowych i dystrybucyjnych. Podkreślił również brak opłat za „kolorowe certyfikaty” dla energii elektrycznej zużywanej na potrzeby własne.

– Z kolei problemy, z jakimi energetyka przemysłowa musi się liczyć, to niższa niż w energetyce systemowej sprawność wytwarzania, ze względu na mniejszą wielkość źródeł wytwórczych i często znaczny stopień ich wyeksploatowania, ponadto niejednokrotnie niski poziom doinwestowania, a w jednostkach starszych – częste przewymiarowanie – mówił Henryk Kaliś.

Praktyka

Część programu wypełniły referaty pokazujące konkretne wdrożenia i praktyczne doświadczenia z pracy istniejących źródeł energetycznych działających w przemyśle. Zbigniew Szamałek z Energiki zaprezentował blok biomasowy, od niedawna pracujący w fabryce podłóg w Barlinku.

– Turbiny, kocioł, technologię, które dostarczany, są „szyte na miarę”. Długo rozmawiamy z inwestorem o jego oczekiwaniach – podkreślał Z. Szamałek, zaznaczając, że finalny projekt konkretnego źródła często zostaje przemodelowany i różni się od wyjściowej koncepcji.

Na praktycznych doświadczeniach bazował również Tomasz Czyż z Tameh Polska, który omówił kwestie związane z eksploatacją i modernizacją przemysłowych kotłów energetycznych w świetle konkluzji BAT.

Na jakie paliwo postawić?

– Wybór paliwa jest często uzależniony od bieżących trendów, decyzji politycznych i generowanych przez nie rozporządzeń, programów wsparć, limitów emisji – podkreślał Rafał Czekalski z Energopomiaru. Porównał on właściwości regulacyjnych bloków, omówił układy w technologii gazowej, przebieg procesu inwestycyjnego. – Ważna jest dobra koncepcja, często zlecona na zewnątrz. Koncepcja ta powinna zawierać kilka wariantów, z rekomendacją jednego z nich – mówił.

Wymienił również potencjalne ryzyka, towarzyszące inwestycji w blok energetyczny. Niewystarczające zasoby ludzkie, brak właściwej koordynacji, opóźnienia wykonywania dokumentacji – to tylko niektóre z nich.

Jednym z często rozpatrywanych dziś paliw w energetyce przemysłowej jest gaz. Marek Elert z Gaz-System S.A. przybliżył rynek gazu w Polsce, nowe inwestycje Operatora Gazociągów Przesyłowych oraz omówił kwestię procesu przyłączeniowego względem procesu inwestycyjnego klienta.

Gaz -System szacuje, że w najbliższych latach pojawi się w Polsce ponad 20 źródeł wykorzystujących paliwo gazowe.

Prawo

W temacie własnych źródeł istotną rolę odgrywają kwestie prawne. O praktycznych problemach przy określaniu kręgu stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla bloku energetycznego mówiła Magdalena Porzeżyńska z kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy Sp.k. Inny przedstawiciel tej kancelarii – Jan Sakławski – przybliżył z kolei temat koncesji dla przyzakładowych instalacji.

Maszyny, urządzenia, rozwiązania

W programie konferencji znalazły się i prezentacje firm proponujących rozwiązania dla przemysłu w zakresie energetyki. O rozprężaczach śrubowych Heliex w procesie oraz ze źródłami pary o niskiej jakości mówił Mateusz Radochoński z Zamkon Armaturen.

Bogusław Krztoń z Sumitomo SHI FW Energia Polska przybliżył z kolei wielopaliwowe kotły CFB w energetyce przemysłowej, zastosowanie paliw alternatywnych i odpadów produkcyjnych.

– Paliwa stałe, biomasa, paliwa alternatywne, odpady przemysłowe mogą być spalane w sposób przyjazny dla środowiska i efektywny energetycznie – podkreślał przedstawiciel Sumitomo.

O innym źródle energii – układach kogeneracyjnych Jenbacher – opowiadał Gniewosz Widuch z Ferox Energy Systems, a nową konstrukcję dławików zwarciowych omówił Jacek Dziura z firmy Trafta.

Michał Kaźmierczak z Energotest przybliżył problem utrzymania zakładu przemysłowego z generacją pracy wyspowej, co pozwala poradzić sobie w przypadku problemów z zasilaniem.

– Zanim przedsiębiorstwa zaczną wydawać środki na własne źródła, powinny przeanalizować aktualne zużycie energii w zakładzie – mówiła Urszula Picewicz z 3D-Energy, prezentując pomocne tu narzędzie Energy Intelligence.

Obrady zamknęła debata prowadzona przez prof. Krzysztofa Badydę oraz wycieczka techniczna na nowy blok PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

W konferencji wzięło udział około 100 uczestników – przedstawicieli m.in. z branży chemicznej, wodociągowej, spożywczej, górniczej oraz firm świadczących usługi i proponujących rozwiązania dla przemysłu.

Organizatorem wydarzenia była firma BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ