Partner serwisu
30 listopada 2023

Olimpijczycy ponownie w Łukasiewiczu

Kategoria: Aktualności

W Łukasiewiczu łączą talenty! To tam młodość spotyka się z doświadczeniem i wspólnie będzie kształtować przyszłość w obszarze badawczo-rozwojowym. I chociaż rekrutacja kierowana jest przede wszystkim do osób doświadczonych, to w Łukasiewiczu znajdziemy także unikalną propozycję dla młodych talentów z obszaru nauk ścisłych.

Olimpijczycy ponownie w Łukasiewiczu

Wystartowała druga edycja programu „Olimpijczycy w Łukasiewiczu”, czyli inicjatywy, w ramach której proponowane jest zatrudnienie finalistom ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów ścisłych. Zatrudnianie uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat na umowę o pracę jest unikatowym podejściem. Łukasiewicz zatrudnia młodych ludzi, bo – podobnie jak patron, Ignacy Łukasiewicz – poszukuje nowatorskiego podejścia do rozwoju.

Łowimy młode talenty

Najzdolniejsi uczniowie szkół średnich w 2022 roku znaleźli swoje pierwsze zatrudnienie w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Do 11 instytutów trafiło 22 finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych, którzy pod okiem 20 mentorów rozwijali się naukowo i zawodowo. W tym roku zatrudniliśmy kolejnych olimpijczyków, mając już pierwsze doświadczenia z młodymi talentami - czytamy na stronie Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Łukasiewicz przygląda się finalistom sześciu olimpiad przedmiotowych: fizycznej, matematycznej, informatycznej, biologicznej, chemicznej i wiedzy technicznej. Jesteśmy zainteresowani utalentowanymi uczniami ostatnich klas szkół średnich i pierwszych lat studiów, którzy w olimpiadach uzyskali tytuł finalisty.

Olimpijczycy to jeden z dwóch kluczowych elementów programu, drugim są mentorzy. To oni wyznaczają olimpijczykom zadania i pracują z nimi na co dzień. Są również przewodnikami nie tylko na drodze zawodowej, ale i naukowej. To właśnie dlatego zaprosiliśmy mentorów do wzięciu udziału w sześciodniowym warsztacie „Szkoła Mentorów”, z którego wynieśli konkretne narzędzia i wskazówki do pracy z olimpijczykami.

Przyszły neurochirurg-informatyk?

Pierwszym z naszego „narybku” złowionego podczas tegorocznych finałów, którego przedstawiamy jest Bartosz Poniewierka. Jest finalistą olimpiady biologicznej, a wcześniej zdobył główną nagrodę programu Adamed SmartUP, w ramach której uczestniczył w zagranicznych stażach neurochirurgicznych.

Trafił do Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, gdzie dołączył do zespołu zajmującego się wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Pod skrzydłami mentora, którym jest Maciej Szymkowski, naukowiec zajmujący się badaniami w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz interakcji pomiędzy ludźmi na odległość (technologie haptyczne).

Planuję zostać neurochirurgiem implementującym wykorzystanie sztucznej inteligencji w praktyce. Moją główną ambicją zawodową jest odtworzenie ciągłości rdzenia kręgowego u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych. Aktualnie, jeżeli ktoś uszkodzi kręgosłup to jest skazany na życie na wózku. W przypadku regeneracji rdzenia kręgowego, takie osoby mogłyby ponownie stanąć na nogi.

Bartosz Poniewierka, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Nasz olimpijczyk planuje w czasie stażu w Łukasiewiczu opublikować przynajmniej jedną pracę badawczą. Jest to dla niego bardzo ważne, gdyż studentom niełatwo jest publikować podczas studiów, a w Łukasiewiczu jest to możliwe. Oczywiście prócz pracy naukowej, Bartosz będzie pracował przy projektach Łukasiewicza oraz będzie studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Przyszłość nadeszła szybko

Kolejny młody talent, który pozyskaliśmy na olimpiadzie fizycznej, to Mateusz Lerke – obecnie student I roku na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz pracownik Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Zawsze marzyłem o tym, żeby «w przyszłości» móc dzięki nauce rozwiązywać rzeczywiste problemy i szukać jej praktycznych zastosowań. Okazało się, że «przyszłość» nadeszła znacznie szybciej niż sam się tego spodziewałem. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że właściwie od samego początku zostały mi powierzone zadania przy jednym z realizowanych projektów.

Mateusz Lerke, Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Możliwość pracy przy prawdziwych wyzwaniach, a więc przy projektach realizowanych w ramach bieżącej działalności instytutu jest bardzo ważna dla naszego olimpijczyka. Chodzi o zadania, które są częścią projektów badawczych czy biznesowych, a nie „zadaniami szkolnymi”, które rozwiązuje się na zajęciach uczelnianych. Ten aspekt „przygody z Łukasiewiczem” pojawia się w większości wypowiedzi uczestników programu „Olimpijczycy w Łukasiewiczu”.

Dla Mateusza ważna jest także obecność innych pracowników. Natrafiając na problem, którego nie umie rozwiązać, zwraca się do bardziej doświadczonych osób, które są dostępne na miejscu – jak stwierdza nasz olimpijczyk: „wystarczy zapukać do pokoju obok”.

Podobnie, jak wielu z zeszłorocznych „Olimpijczyków w Łukasiewiczu”, także i Mateusz docenia możliwość rozpoczęcia swojej przygody zawodowej od pracy w największej w Polsce sieci badawczej.

Już wkrótce przedstawimy kolejnych olimpijczyków Łukasiewicza..

źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ