Rozpoczęła się konferencja Nowa Energia dla Przemysłu. Nośniki Energii
Trwa pierwsza edycja konferencji Nowa Energia dla Przemysłu. Nośniki Energii”, która zgromadziła w Warszawie liderów przemysłu chemicznego, energetyki, nauki i administracji.

– Jest nam bardzo miło powitać państwa na naszej nowej konferencji. Cieszę się, że w gronie ekspertów możemy wspólnie przyjrzeć się wyzwaniom i szansom jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna – mówił podczas rozpoczęcia Mateusz Grzeszczuk, prezes zarządu BMP. – Przemysł oczekuje stabilności i konkurencyjności kosztów energii, z drugiej strony rosną oczekiwania społeczne, regulacyjne i środowiskowe. Naszym celem jest rozpoznanie kierunków w jakich zmierza transformacja, ale przede wszystkim pokazania synergii między przemysłem a energetyką, technologią a regulacją, między planowaniem a wdrażaniem. Podczas tych dwóch dni konferencyjnych będziemy mówili o tym jak budować konkurencyjną i gospodarkę, w jakim kierunku rozwijają się projekty wodorowe, jaką rolę może odegrać energetyka jądrowa, biogaz, biometan czy amoniak – kontynuował prezes BMP.
Konferencja Nowa Energia dla Przemysłu. Nośniki Energii stanowi platformę do dyskusji na temat transformacji energetycznej i przyszłości nośników energii w kontekście dekarbonizacji przemysłu.
Wśród kluczowych tematów poruszanych podczas konferencji znajdą się:
- Rola wodoru (białego i zielonego), biometanu, amoniaku oraz energetyki jądrowej w transformacji energetycznej.
- Synergie między gospodarką a systemem energetycznym w dążeniu do zeroemisyjności.
- Wpływ regulacji unijnych, takich jak CBAM i dyrektywa RED III na przemysł.
- Potencjał biogazu i biometanu w polskim sektorze energetycznym
W programie przewidziano cztery debaty: „Zeroemisyjna Polska? Synergie gospodarki i systemu energetycznego”, moderowaną przez Andrzeja Sikorę z Instytutu Studiów Energetycznych, „Biogaz i biometan – niewykorzystany potencjał?”, którą poprowadzi Marcin Białek, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu. Z kolei prof. Jacek Kijeński z Politechniki Warszawskiej poprowadzi dyskusję: "Atom, metan, amoniak czy wodór? Droga do dekarbonizacji przemysłu", a prof. Wacław Gudowski z ORLEN Synthos Green Energy zapyta swoich rozmówców o to czy polski atom jest szansą dla krajowego przemysłu.
Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji ekspertów, wśród nich m.in.: Arkadiusz Kamiński i Wojciech Lach z ORLEN S.A., Szymon Walkowski z Rafinerii Gdańskiej, Henryk Kubiczek z Grupy Azoty czy Grzegorz Przybyła z Politechniki Śląskiej.
***
Konferencja Nowa Energla dla Przemysłu. Nośniki Energii odbywa się w dniach 20-21 maja w Warszawie, w hotelu Boss. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. czasopism "Kierunek Chemia" i "Kierunek Energetyka" oraz portal kierunekchemia.pl i kierunekenergetyka.pl. Partnerem Strategicznym konferencji została firma ORLEN S.A., Partnerem - Roeslein & Associates, Partnerami merytorycznymi: Rafineria Gdańska oraz Grupa Azoty S.A.
Komentarze