Partner serwisu
28 marca 2024

Wycieczka techniczna do Rafinerii Gdańskiej

Kategoria: XVII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

Podczas pierwszego dnia XVII Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym jej uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Rafinerię Gdańską. Co zobaczą zwiedzający?

Wycieczka techniczna do Rafinerii Gdańskiej

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w tej części Europy. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Spółka zatrudnia obecnie ponad tysiąc dwustu pracowników i zajmuje się w głównej mierze działalnością processingową. Dostarczony do niej surowiec przerabiany jest na wysokomarżowe produkty. W listopadzie 2021 r., w wyniku reorganizacji ówczesnej Grupy Kapitałowej LOTOS, w jednym podmiocie zintegrowano całą działalność rafineryjną zlokalizowaną w Gdańsku. Wtedy to, ze spółki produkcyjno-handlowej (pod nazwą LOTOS Asfalt Sp. z o.o. funkcjonowała do 19 lipca 2022 r.) stała się podmiotem w pełni produkcyjnym. Rafineria Gdańska Sp. z o.o. wraz ze swoimi aktywami otwiera kolejną kartę w historii przemysłu rafineryjnego zlokalizowanego w Gdańsku. Historię tę rozpoczęła powołana 1 marca 1972 roku Rafineria Nafty „Gdańsk” w Budowie. Potem nazwę zmieniano kolejno na: Gdańskie Zakłady Rafineryjne, Rafinerię Gdańską S.A., Grupę LOTOS S.A, i docelowo na Rafinerię Gdańską Sp. z o.o. Ostatnim dużym przedsięwzięciem inwestycyjnym (o wartości 2,3 mld zł) zrealizowanym w rafinerii był Projekt EFRA. Jego realizację powierzono w 2014 roku ówczesnej spółce LOTOS Asfalt. Zbudowane w ramach tej inwestycji instalacje uruchomiono pod koniec 2019 r. Najważniejsze z nich zawierają się w Kompleksie Koksowania. To przede wszystkim instalacja opóźnionego koksowania (DCU) przerabiająca najcięższe frakcje ropy na półprodukty do produkcji paliw oraz koks naftowy. Dzięki Projektowi EFRA, oprócz zwiększenia zdolności przerobowych, zaprzestano produkcji wysokosiarkowego ciężkiego oleju opałowego.

Podczas wycieczki technicznej do zakładu Honorowego Gospodarza planowany jest objazd autokarem po terenie rafinerii, gdzie zobaczymy m.in. wspomniane instalacje projektu EFRA.

bb

Wycieczka odbędzie się 20 maja br. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej szczegółów w programie.

***

Honorowym Gospodarzem konferencji jest Rafineria Gdańska Sp z o.o. Organizatorem wydarzenia – firma BMP, wydawca m.in. czasopisma "Kierunek CHEMIA" i portalu kierunekCHEMIA.pl.

źródło: Rafineria Gdańska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ