Partner serwisu
08 czerwca 2022

Przemysł i transformacja energetyczna

Kategoria: Forum Zielonego Przemysłu. Dekarbonizacja i własne źródła energii

Rosnące ceny energii czy wymagania środowiskowe Unii Europejskiej to niektóre z powodów wdrażania „zielonej transformacji” w rodzimej gospodarce. Jak budować przemysł przyjazny otoczeniu? Czy i na jakie własne źródła energii warto postawić? Na te pytania odpowiedzi szukają uczestnicy nowej konferencji organizowanej przez firmę BMP.

Przemysł i transformacja energetyczna

W „Forum Zielonego Przemysłu. Dekarbonizacja i własne źródła energii”, które odbywa się Katowicach, uczestniczy ponad 120 przedstawicieli różnych branż przemysłu: chemicznego, spożywczego, hutniczego. Nie brakuje specjalistów ze spółek wodociągowych czy wydobywczych.

– Jednym z głównych zadań naszej firmy jest wsłuchiwanie się w państwa głosy, sugestie i uwagi, by następnie – poprzez m.in. organizację konferencji – budować możliwości porozumienia, do czego nawiązuje nazwa naszej spółki. Po licznych rozmowach z uczestnikami sympozjów BMP postanowiliśmy zorganizować pierwszą edycję konferencji poświęconej „zielonej” transformacji przemysłu – mówił Mateusz Grzeszczuk, dyrektor ds. operacyjnych BMP, który pokrótce omówił program wydarzenia.

Agenda zawiera:

PANEL WPROWADZAJĄCY: Przemysł i transformacja energetyczna.

PANEL I – Przemysł przyjazny środowisku.

PANEL II – Własne źródła energii.

PANEL III – Zagospodarowanie odpadów i GOZ.

W bogatym programie konferencji nie zabrakło również debat. Tematyka pierwszej z nich („Zielony Ład a przemysł w Polsce”) obejmuje m.in. zagadnienia:
- Dekarbonizacja przemysłu – jak to osiągnąć?
- Elektryfikacja i cyfryzacja przemysłu.
- Najważniejsze wyzwania najbliższej przyszłości związane z ochroną klimatu.
- Jakie technologie wybrać, by chronić środowisko.
- Przykłady dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska.

Debata „Energia we własnych rękach”, porusza z kolei kwestie:

- Klastry energii – czy warto uczestniczyć?
- Własne źródła – na jakie postawić?
- Magazyny energii.
- Doświadczenia z eksploatacji własnych źródeł.
- Zalety i wady własnych źródeł.
- Zielony wodór – produkcja i wykorzystanie.

Całość wydarzenia zamyka wycieczka techniczna do Zakładu produkcyjnego nr 9 „Wesoła”, należącego do Dalkia Polska Energia S.A. Spółka ta pełni rolę Honorowego Gospodarza wydarzenia.

Wyzwania dla przemysłu

– W marcu 2020 r. zorganizowaliśmy ostatnią przed pandemią konferencję: Ochrona środowiska i energetyce i przemyśle. Po dwóch latach spotykamy się ponownie w Katowicach, jednak w innej rzeczywistości – podkreślał Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP Sp. z o.o., wymieniając najważniejsze problemy, wyzwania stojące przed polską gospodarką, związane m.in. z wojną w Ukrainie: embargo na rosyjski węgiel i ropę, środowiskowe wymagania UE, inflację, rosnące koszty pracy, paliw i energii czy przerwane łańcuchy dostaw. – Unia Europejska wciąż utrzymuje kierunek neutralności klimatycznej, którą mamy osiągnąć do 2050 r. Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na to wyzwanie? Na razie, wg. badań, aż 81% firm nie posiada strategii poprawy efektywności energetycznej – zaznaczył A. Grzeszczuk. – Uczmy się na doświadczeniach innych. Korzystajmy z wiedzy tak różnorodnego grona uczestników tej konferencji, również doświadczenia naszego Honorowego Gospodarza – Dalkia Polska – dodał.

– Przed nami dwa dni rozmów. Cieszymy się, że jako Dalkia możemy być gospodarzem takiego wydarzenia, gdzie spotykają się osoby doskonale wiedzące, jaka jest rola polskiego przemysłu, jakie stoją przed nim wyzwania – mówił Baptiste Calvet, dyrektor inżynierii Dalkia Polska. – Czeka nas wiele pracy w zakresie poprawy efektywności energetycznej. W zakresie transformacji, która nie jest pojęciem jednolitym, a wieloaspektowym. Jak wpłynie na przemysł? O tym z pewnością będziemy dziś dyskutować – podsumował.

***

Forum Zielonego Przemysłu. Dekarbonizacja i własne źródła energii odbywa się w dniach 8- 9 czerwca 2022 w Katowicach. Organizatorem jest firma BMP Sp. z o.o., rolę Honorowego Gospodarza pełni Dalkia Polska.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ