DEBATA I: Kierunek przyszłość
Kierunek PRZYSZŁOŚĆ – Jak powinny wyglądać dominujące kierunki strategicznego rozwoju polskiej chemii? to tytuł pierwszej z debat, która odbyła się 25 stycznia podczas XXVIII Sympozjum CHEMIA 2022. Poprowadził ją dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński, Ekspert /Pion Operacyjny, PKN ORLEN S.A.

Chemia żywi, ubiera, leczy. W zeszłym roku polski przemysł chemiczny uznany został za strategiczny. Wiele produktów chemicznych stanowi fundamenty systemu energetycznego. Wszystko fajnie, ale warto też znać ryzyka - rozpoczął dyskusję nt. przyszłości branży prowadzący dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński.
Uczestnicy
Zbigniew Paprocki, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny, Grupa Azoty S.A.
Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych, PKN ORLEN S.A.
Maciej Zieliński, CEO, Siemens Sp. z o.o.
dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Andrzej Ziółkowski, Prezes, Urząd Dozoru Technicznego
Wodór, paliwa syntetyczne, recykling chemiczny, rozszerzona rzeczywistość...
Biorący udział w dyskusji zwrócili uwagę m.in. na istotę stabilności prawa, to, aby reguły nie zmieniały się w trakcie gry. Zastanawiano się, jak przestroić produkcję, by do 2030 zmniejszyć emisje, a jeszcze później być neutralnym. Była mowa o potencjale wodoru i paliwach syntetycznych, do których produkcji mogłoby być wykorzystywane magazynowane CO2, tak, by ich produkcja odbywała się w obiegu zamkniętym. W związku z energią z odnawialnych źródeł pojawił się temat magazynów energii, które są niezbędne do rozwoju OZE na dużą skalę.
Wykreowana została wizja przyszłości polskiej branży chemicznej. Jak będzie ona wyglądać za 10 lat? Uczestnicy wskazali w niej m.in. wodór jako wiodące paliwo, recykling chemiczny i wyłapanie dodatkowych źródeł surowców. Widzą rozwój technologiczny, wykorzystanie rozszerzoznej rzeczywistości na szerszą skalę - tak, że procesami w zakładzie będzie można sterować z każdego miejsca na świecie. Zwrócili też uwagę na coraz większą symbiozę przemysłową - ściślejszą współpracę, partnerstwo, wykorzystanie luk, korzystanie z gotowych rozwiązań.
***
XXVIII Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2022 odbywa się w dniach 25-26 stycznia w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN ORLEN S.A.
Komentarze