Partner serwisu
03 lutego 2021

O optymalizacji i efektywności na co dzień

Kategoria: XXVII Sympozjum CHEMIA 2021, 2-3 luty 2021, online

Od techniki do technologii. Optymalizacja i efektywność na co dzień to tytuł PANELU II zorganizowanego w ramach XXVII Sympozjum CHEMIA 2021. Poznaliśmy cele, które przyświecają działaniom podejmowanym w PKN Orlen. Odbyliśmy spacer po Terminalu Przeładunkowo-Magazynowym Wodoru. Poznaliśmy rozwiązania sprzęgłowe FLENDER, silniki elektryczne i przemienniki częstotliwości ABB oraz złącza Stäubli. A rozwiązania cyfrowej transformacji na obecne wyzwania zakładów przemysłowych przedstawił specjalista Emerson.

O optymalizacji i efektywności na co dzień

Wyzwania rynkowe, wymagania regulacyjne

Jak maksymalizować zyski i pozostawać odpowiedzialnym i skutecznym? Jak chcemy, żeby PKN Orlen wyglądał za 10 lat? - m.in. na te pytania odpowiedziała Dagmara Gorzelana w referacie pt. "Działania optymalizacyjne i efektywnościowe w PKN ORLEN na co dzień w świetle Strategii 2030".

- W efekcie realizacji strategii Orlen 2030 stanie się wiodącym w regionie graczem multienergetycznym z silnym portfelem aktywów. Moc rafineryjna wyniesie 45 mln ton/rok, produkcja biopaliw - 2 mln ton. Stawiamy na niskoemisyjną energetykę. Moc zainstalowana w OZE wzrośnie 5-krotnie, w źródłach gazowych - 2-krotnie. Liczba stacji paliw na rynkach w Europie Środkowej wynieść ma 3,5 tys. A liczba stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych - 1 tys. Do tego przewidujemy, że w 20% pokryjemy własne zapotrzebowanie na gaz przez zintegrowane wydobycie - wyliczyła prelegentka, podkreślając, że Orlen stawia na politykę różnorodności na wszelkich szczeblach.

 

Spacer po terminalu

Projekt 3D Terminala Przeładunkowo-Magazynowego Wodoru przedstawiła Aleksandra Tracz-Gburzyńska z Grupy Technologicznej ASE. Prelegentka zaprosiła uczestników, na krótki spacer po budynku i przedstawiła jego funkcjonalności zarówno dla pracowników, jak i kierowców. Podkreśliła, że struktura i układ dostosowany jest do potrzeb funkcjonalnych i technologicznych terminala.

 

Sprzęgła dla przemysłu chemicznego

Rozwiązania sprzęgłowe dla przemysłu chemicznego firmy FLENDER zaprezentował Przemysław Suchan. Zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawiają im aplikacje pompowe i zestawił ze standardami API 610 - standardem dla typowych pomp odśrodkowych dla przemysłu paliwowego, petrochemicznego i górnictwa; i API 671, który określa wymagania dla sprzęgieł w wyspecyfikowanych aplikacjach np. krytyczne urządzenia o długim okresie pracy, wysokie momenty obrotowe i prędkości obrotowe.

 

Siilniki elektryczne i przemienniki częstotliwości

Marcin Markowski z ABB Sp. z o.o. rozpoczął swoją prezentację od przeanalizowania tego, co składa się na koszt eksploatacji silnika elektrycznego.

-W chemii i petrochemiach koszty ewentualnego postoju są zwykle ogromne. Podział jasno wskazuje, że szukanie oszczędności nie powinno odbywać się w koszcie zakupu, który stanowi mniej niż 1% inwestycji, lecz w koszcie działania i niedziałania silnika - mówił.

Podkreślił, że aż 40% produkowanej energii pochłania przemysł. A 66% z tej wartości konsumują silniki elektryczne. Stąd od kilku już lat jest tendencja, by regulować ich efektywność energetyczną poprzez akty prawne.

- ABB posiada w ofercie silniki już dzisiaj spełniające wymagania obecnych i wchodzących niebawem w życie regulacji prawnych. Jako firma innowacyjna, opracowała również rozwiązania wybiegające w przyszłość. Przykładowo synchroniczne silniki reluktancyjne, w których przez użycie specjalnego bezklatkowego wirnika możliwe jest osiągnięcie sprawności na poziomie klasy IE5. Jest to silnik przeznaczony do zasilania z przemiennika częstotliwości, co w wielu przypadkach oznacza dodatkowe korzyści, związane z precyzyjną kontrolą procesu i dalszym zwiększeniem efektywności energetycznej poprzez sterowanie prędkoscią silnika zamiast przykładowo dławienia. ABB dostarcza certyfikaty potwierdzające sprawność takiego zestawu - podkreślił.

 

Emerson

- Pandemia zmusiła nas do poszukiwania nowych rozwiązań. Oczywiście częściej zaczęliśmy stosować rozwiązania cyfrowe. Zaczęliśmy szukać luk i odpowiedzi na to, które obszary digitalizować, by uzyskać oszczędności - rozpoczął prezentację pt. "Rozwiązania cyfrowej transformacji na obecne wyzwania zakładów przemysłowych" Leszek Grochowski z Emerson Process Management Sp. z o.o.

Jak realizować tego typu projekty strategicznie? - pytał, podkreślając, że przemysł nie wykorzystuje potencjału bazy zainstalowanego sprzętu. - Cyfrowa transformacja polega na zmianie podejścia do realizacji zadań. Jest aktualnie priorytetem dla kadry zarządzającej i kierownictwa - usłyszeliśmy od sepcjalisty Emerson - firmy, która może przygotować kompletny plan od pomysłu do wdrożenia cyfrowej transformacji w zakładzie.

Złącza Stäubli

O tym, co wspólnego mają złącza Stäubli z poprawą bezpieczeństwa i wydajności opowiedział Michał Glanowski z firmy Staubli Łódź Sp. z o.o.

- Oferta produktowa szybkozłączy do cieczyi gazów Stäubli obejmuje: szybkozłącza w wersji mono i multi, szeroką gamę szybkozłączy dostosowaną do wszelkich warunków eksploatacyjnych, szybkozłącza o płaskich powierzchniach styku zapewniającą optymalny przepływ oraz najlepszą możliwą szczelność - wyliczał prelegent. - Nasze rozwiązania zostały zaprojektowane w celu zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa operatorów - podkreślił.

 

***

XXVII edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2021 odbyła się 2-3 lutego w formule online. To jedno z największych spotkań dla branży chemicznej w Polsce.


Program sympozjum – jak co roku – został przygotowany z udziałem uznanych specjalistów: przedstawicieli przemysłu chemicznego i petrochemicznego, uczelni oraz instytucji. Zawiera zarówno debaty, jak i panele poruszające najistotniejsze dziś tematy dla branży, m.in.:
•    nowoczesne rozwiązania dla branży chemicznej,
•    optymalizacja i efektywność,
•    współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii,
•    innowacyjność w zakładach chemicznych,
•    przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki środowiskowej.


Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu kierunekchemia.pl. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN Orlen.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ