Partner serwisu
02 lutego 2021

Digitalizacja w firmie chemicznej

Kategoria: XXVII Sympozjum CHEMIA 2021, 2-3 luty 2021, online

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji, robotów, cyfrowym bliźniaku i cyfrowej transformacji mówili prelegenci występujący podczas panelu 1: „Od komputera do sztucznej inteligencji. Digitalizacja w firmie chemicznej”, który odbył się w ramach XXVII Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2021.

Digitalizacja w firmie chemicznej

W rozwijających się firmach trudno dziś znaleźć obszar bez kluczowej roli technologii cyfrowych, co podkreślał Tomasz Kozar z Microsoft Polska w referacie „Zatrudnij swojego robota, czyli utrzymanie jakości procesów produkcyjnych z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji”. Co więcej, w ciągu kolejnych 10 lat znacząco wzrośnie popyt na umiejętności AI.

Czemu rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji są obecnie tak poszukiwane? Przyczyna to rosnące ilości danych, bardziej obliczeniowe podejście, innowacje w zakresie algorytmów, narzędzi i modelów – wymieniał prelegent z firmy Microsoft Polska, której aspiracją jest przyczynianie się do powstania Polskiej Doliny Cyfrowej, gdzie technologia pozwala akcelerować rozwój polskich przedsiębiorstw i organizacji.

SAM GUARD

Kolejnym prelegentem był Bartosz Wienzek z firmy Samson Sp. z o.o., która jest spółką z udziałem niemieckiej firmy SAMSON AG z Frankfurtu n. Menem – czołowego producenta urządzeń automatycznej regulacji, znajdujących zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.

B. Wienzek mówił o produkcie SAM GUARD – oprogramowaniu do uczenia maszynowego. Podkreślał, że rozwiązanie zapewnia pokrycie całej instalacji, a nie tylko pojedynczych urządzeń. Eliminuje fałszywe alarmy, możliwe staje się wykrywanie nieoczekiwanych problemów.

– Nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowego personelu. Alarmy są analizowane przez osoby znające instalację – podkreślał Bartosz Wienzek, który podsumowując zaznaczył, że użytkownik uzyskuje oszczędność kosztów konserwacji, zwiększenie dostępności oraz bezpieczeństwa instalacji.

Cyfrowy bliźniak…

Referat „Jak zarządzać emisjami i energią wykorzystując technologię Digital Twin – poradnik praktyczny” przygotowali Ludomir K. Błeszyński i Zbigniew Urban z Siemens Sp. z o.o.

Mówili o rozwiązaniu zwanym cyfrowym bliźniakiem, który jest obrazem procesu w czasie rzeczywistym do użycia dla optymalizacji i podejmowania decyzji technicznych lub ekonomicznych. Prelegenci pokazali konkretne zastosowania rozwiązania, m.in. wykorzystanie „bliźniaka” dla procesów katalitycznych.

W prelekcji wymieniono, że przy pomocy cyfrowego bliźniaka można prowadzić procesy monitorowania, prognozowania czy optymalizacji oraz oceny typu: „co, jeśli”. Operatorzy otrzymują więcej informacji, a wgląd i jasne działania zapewniają doskonałość operacyjną.

… i cyfrowa transformacja

Adam Wojtkowski mówił na temat cyfrowej transformacji w przemyśle przy użyciu otwartych technologii i Red Hat.

Red Hat jest największym dostawcą korporacyjnego oprogramowania open source na świecie. Firma działa ze społecznością, aby dostarczać niezawodne i wydajne technologie systemu Linux, chmury hybrydowej, kontenerów i Kubernetes.

Pomaga klientom integrować nowe i dotychczasowe aplikacje IT, opracowywać aplikacje cloud native, budować środowiska oparte na jej systemie operacyjnym, a także automatyzować i zabezpieczać złożone środowiska informatyczne oraz nimi zarządzać.

           

Audyt cyberbezpieczeństwa

Panel zakończył referat Doroty Bałachowskiej z Urzędu Dozoru Technicznego. – Mam przyjemność zaprezentować materiał dotyczący nowej, innowacyjnej metodyki opracowanej przez zespół ekspertów UDT. Jest to metodyka oceny organizacji stosowana m.in. w audytach cyberbezpieczeństwa o nazwie Framework UDTCyber.

D. Bałachowska omówiła m.in. międzynarodowe standardy i metodyki do budowania programu cyberbezpieczeństwa oraz przybliżyła trzy główne obszary działania w zakresie cyberbezpieczeństwa, zdefiniowane w ramach pracy zespołu ekspertów UDT: Przemysł, Technologia i Sektor publiczny. Przypomniała również obowiązki operatorów usług kluczowych oraz założenia audytu cyberbezpieczeństwa. – UDT proponuje przeprowadzenie audytu w oparciu o metodykę opisaną w dokumencie Framework UDTCyber – jest to usługa skierowana m.in. do operatorów usług kluczowych (…). Operator usługi kluczowej ma obowiązek zapewnić przeprowadzenie co najmniej raz na dwa lata audytu bezpieczeństwa systemu informacyjnego, wykorzystywanego do świadczenia usługi kluczowej – mówiła prelegentka.

W drugiej części referatu Dorota Bałachowska skupiła się już na samej metodyce – dokumencie Framework UDTCyber (omówiła jego moduły).

 

***

XXVII edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2021 odbywa się 2-3 lutego w formule online. To jedno z największych spotkań dla branży chemicznej w Polsce.

Program sympozjum – jak co roku – został przygotowany z udziałem uznanych specjalistów: przedstawicieli przemysłu chemicznego i petrochemicznego, uczelni oraz instytucji. Zawiera zarówno debaty, jak i panele poruszające najistotniejsze dziś tematy dla branży, m.in.:

  • nowoczesne rozwiązania dla branży chemicznej,
  • optymalizacja i efektywność,
  • współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii,
  • innowacyjność w zakładach chemicznych,
  • przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki środowiskowej.

Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu kierunekchemia.pl. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN Orlen.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ