Partner serwisu
29 września 2020

Historia ratownictwa chemicznego w Polsce

Kategoria: XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych, 28-30 września 2020, Szczecin

– O znaczeniu służb ratowniczych dla bezpieczeństwa nie muszę nikogo przekonywać. To ta „ostatnia warstwa”, która musi zadziałać w momencie, gdy wszystkie dotychczasowe działania poniosły porażkę. W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz 50-lecia wprowadzenia w Polsce systemowych rozwiązań, które o funkcjonowaniu tych służb zadecydowały – mówił Wacław Kozioł (Zakładowa Straż Pożarna, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.) w czasie konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.

Historia ratownictwa chemicznego w Polsce

Wacław Kozioł, Komendant Zakładowej Straży Pożarnej Grupy Azoty "Puławy" S.A. przybliżył najważniejsze daty związane z ratownictwem chemicznym.

Lata 60.

Lata 60. ub. wieku to intensywny rozwój przemysłu chemicznego w Polsce, stawianie nowych instalacji w istniejących zakładach. Podjęto też decyzje o budowie dużych, nowych zakładów. O skali tego rozwoju świadczą liczby – wielokrotny wzrost wartości produkcji.

Ten rozwój nie pozostał bez wpływu na bezpieczeństwo. Zwiększyła się ilość transportowanych chemikaliów, co spowodowało wzrost ryzyka związanego z awariami.

Działania ratownicze na wypadek awarii i zdarzeń związanych z uwolnieniem niebezpiecznych substancji chemicznych w zakładach prowadzili pracownicy wyposażeni w sprzęt stosowany w wojskach chemicznych i ratownictwie górniczym.

– Nie było rozwiązań systemowych mówiących, co robić w przypadku awarii mogących powstać w transporcie – mówił W. Kozioł. Dodał, że w latach 60. rozpoczęto działania mające wypracować koncepcję ratownictwa chemicznego. Zakończyły się w roku 1967, przyjęciem koncepcji organizacyjnej na naradzie Zjednoczenia Przemysłu Azotowego w Tarnowie. Wdrożono ją w 1968 – zaczęły powstawać pierwsze służby: najpierw w Puławach, potem w Tarnowie.

Lata 70. i 80.

Historyczna dla ratownictwa chemicznego jest data 6 maja 1970 r. – przyjęto wówczas uchwałę Rady Ministrów w sprawie zwalczania skutków wypadków związanych z przewozem substancji toksycznych w komunikacji lądowej. Powołano jednostki ratownictwa chemicznego w zakładach w Płocku, Bydgoszczy, Puławach, Oświęcimiu, Brzegu Dolnym i Tarnowie.

W latach tych prowadzono działania ratownicze w macierzystych zakładach i na terenie kraju. Opracowywano i doskonalono techniki ratownicze, pozyskiwano sprzęt, wymieniano doświadczenia.

Lata 90.

– Kolejna historyczna data to rok 1991, kiedy w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej pojawiły się „inne miejscowe zagrożenia”. W roku 1992 weszła ustawa o Państwowej Straży Pożarnej – od tego czasu ratownictwo chemiczne stało się częścią ochrony przeciwpożarowej. Pomimo braku uregulowań prawnych Stacje Ratownictwa Chemicznego nadal prowadziły dotychczasową działalność ratowniczą podczas zdarzeń na terenie kraju – podkreślał prelegent.

Wspomniał o powstaniu Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT – zasady współpracy SPOT z PSP określa porozumienie z 14 grudnia 2000 r. Od 2013 SPOT działa w ramach europejskiego systemu ICE.

Ratownictwo chemiczne obecnie

Zmiany prawne z 1991 r. nie wyeliminowały potrzeby powoływania służb zakładowych prowadzących działania ratownictwa chemicznego. Działania ratownicze prowadzą jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz powoływane są w rożnej formie służby ratownicze oparte na pracownikach wykonujących na co dzień inne zadania.

Wg. Wacława Kozioła celowe byłoby uregulowanie zasad funkcjonowania ratownictwa chemicznego w zakładach. Obecnie brak podstaw prawnych do podjęcia takich działań. – Może jubileusz to dobra okazja, by wprowadzić standardy odpowiednie do dzisiejszych czasów – podsumował.

***

XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbywa się w dniach 28-30 września br. w Hotelu Vulcan w Szczecinie. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbywa się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

Gospodarzem Honorowym imprezy jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., organizatorem – BMP, wydawca m.in. „Chemii Przemysłowej", „Energetyki Cieplnej i Zawodowej" oraz portalu www.kierunekCHEMIA.pl i www.kierunekENERGETYKA.pl. Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Imprezę można śledzić online na portalu www.kierunekCHEMIA.pl.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ