Partner serwisu
29 stycznia 2020

PANEL I: Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania

Kategoria: XXVI Sympozjum CHEMIA 2020, 29-30 stycznia 2020, Płock

Panel „Sięgać po nowe technologie. Praktyczny wymiar chemii” poprowadził Zbigniew Paprocki z Grupy Azoty S.A.

PANEL I: Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania

Panel rozpoczął Oktawian Makowski, który przedstawił możliwości NCBR dofinansowania projektów z obszaru chemii. Centrum w tym celu zaplanowało szereg konkursów takich jak m.in.: „Szybka Ścieżka”, ale również konkursów tematycznych „Urządzenia Grzewcze” i „Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska”. Oktawian Makowski przedstawił sukcesy Beneficjentów NCBR: np. TRIGGO - miejski środek transportu o wysokiej mobilności i napędzie elektrycznym, w którym kwota dofinansowania wyniosła 4 279 136, 15 PLN.

Następnym poruszonym tematem przez Krzysztofa Wojciechowskiego, była transformacja cyfrowa, jako podstawa bezpieczeństwa pracy na instalacjach przemysłowych. Przedstawiciel firmy CLIMBEX mówił między innymi o bezpieczeństwie w kontekście Predictive Maintenance wynikajcego z analizy danych w procesach już realizowanych. W oparciu o wynik skanowania budowany jest model 3D, na podstawie którego tworzone są obiekty BIM. Modele BIM , oprócz danych przestrzennych, przechowują informacje opisowe i parametry konstrukcyjne poszczególnych obiektów.

O bezpieczeństwie mówił również Grzegorz Tomaszczyk w prezentacji: „Ze stref zagrożenia wybuchem wprost do chmury – rozwiązania firmy Beckhoff”.Przedstawiono między innymi zalety dronu do badań UT: podgląd pomiaru UT na żywo, zintegrowany podajnik żelu, możliwość zmiany parametrów pomiaru podczas lotu.

Ciekawym, zaprezentowanym rozwiązaniem firmy Inspectios przez Pana Bartosza Borowskiego, były inspekcje wizualne i pomiary ultradźwiękowe z wykorzystaniem dronów, które obecnie są coraz częściej wykorzystywane w zakładach przemysłowych.

W następnej prelekcji wystąpił Jarosław Unzeitig z firmy StatSoft Polska, który zapytał w swojej prezentacji słuchaczy: „czy boją się tsunami danych?”.

Z kolei Paweł Drzymała z Garlock GmbH opowiedział o innowacyjnym GYLON EPIX, jako przykład sukcesu w branży chemicznej.

Ostatnią, bardzo ciekawą prezentacją było wystąpienie Grzegorza Semerjaka, który opowiadał o wyzwaniach dla producentów biochemikaliów i biokomponentów w nawiązaniu do strategii ORLEN Południe S.A. W prezentacji zostały przedstawione strategiczne projekty ORLEN Południe, które tworzą filar nowego kierunku rozwoju – przekształcenia zakładu w biorafinerię.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ