Partner serwisu
12 kwietnia 2019

Automatyzacja w procesie odwadniania kopalni KGHM P.M S.A. O/ZG Lubin

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

W celu bezpiecznego udostępnienia złoża w różnych rejonach kopalni niezbędne jest zapewnienie możliwości odprowadzania wody. W związku z powyższym kopalnia ZG „Lubin” systematycznie rozbudowuje system rejonowych pompowni, zapewniając w ten sposób bezpieczne eksploatowanie złoża.

Automatyzacja w procesie odwadniania kopalni KGHM P.M S.A. O/ZG Lubin

Mając na uwadze poprawę efektywności, bezpieczeństwa oraz prawidłową gospodarkę wodą kopalnianą i technologiczną wiele procesów związanych z odwadnianiem zostało już w pełni zautomatyzowanych, a eksploatowane pompownie pracują w systemie bezobsługowym.

Bazując na doświadczeniach zdobytych podczas automatyzacji pompowni Głównego Odwadniania LG i LW i pompowni rejonowej S1-S3 (lata 2006 -2012) w kopalni ZG „Lubin” w pełni zautomatyzowano proces zasilania w wodę sieci przepłuczki i rurociągów p/poż., jak również nowo powstałe pompownie - rejonowa przy szybie L-VI oraz pompownie C-109 i C-113, są w pełni zautomatyzowane i eksploatowane w systemie bezobsługowym.

prezentacji zostaną przedstawione rozwiązania techniczne wykorzystane podczas procesu automatyzacji nowo powstałych pompowni rejonowych, system ich wizualizacji, monitoringu i nadzoru. Zostaną również zaprezentowane zastosowane zestawy hydroforowe wykorzystywane do zasilania w wodę sieci przepłuczki i rurociągów p/poż. – zasada działania, monitoring i ich nadzór. Poruszony zostanie również aspekt projektowy, jego kluczowe znaczenie w czasie budowy nowej pompowni - konieczność zaangażowania i współpracy specjalistów z różnych dziedzin: mechanicznej, elektrycznej i teleinformatycznej.

Wiecej w tym temacie powie Tomasz Szpilka z KGHM Polska Miedź S.A. podczas XXV Kongresu Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019 r., Legnica).

fot. 123rf.com/zdj.ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ