Partner serwisu
14 marca 2019

DSR – Korzyści dla użytkowników

Kategoria: XVII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii

Pierwszy panel tematyczny dotyczył DSR. Poprowadziła go Renata Auchimik, reprezentująca FORUMCO2 i PIPC.

DSR – Korzyści dla użytkowników

Jarosław Socha, PSE S.A, zaprezentował referat pt. „IP DSR – Co nowego dla aktywnego odbiorcy?”, traktujący o korzyściach z DSR dla przemysłu, w skali kraju jak i dla lokalnego odbiorcy. To usługa polegająca na dobrowolnym i czasowym obniżeniu przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lu przesunięcia jej poboru na polecenie operatora systemu przesyłowego, czyli Polskich Sieci Energetycznych S.A., w zamian za oczekiwane wynagrodzenie.

Scharakteryzował środki, które umożliwiają redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną, wyjaśnił m.in. czym jest produkt w programie DSR (to rzeczywista redukcja w stosunku do pobieranej energii elektrycznej w danym momencie). Porównał różne typy programów redukcyjnych, zaprezentował sposób rozliczania należności, porównał rozwój zakontraktowanych mocy na przestrzeni kolejnych lat.

Jacek Misiejuk z firmy Enel X Polska przedstawił referat pt. „Rozwój DSR w programie gwarantowanym i na rynku mocy – porównanie korzyści dla odbiorców.” Przedstawił 4 Globalne Linie Produktów reprezentowanej przez siebie firmy: e-Industries, e-Cities, e-Home, e-Mobility. Porównał programy DSR w zakresie Programu Gwarantowanego na lata 2019-2020 a Rynku Mocy na lata 2021-2023, wskazując korzyści tego drugiego. Przykładowo: płatność za dyspozycyjność w RM będzie znacząco wyższa niż w PG.

Grzegorz Wałdoch z firmy Enspirion wystąpiła z referatem pt. „DSR – korzyści ze świadczenia usług mocowych dla OSP”. Mówił o doświadczeniach związanych ze świadczeniem usług na rynku DSR w Polsce. DSR pomaga zbilansować KSE i może mieć realny wpływ na to, co się w tym systemie dzieje. Korzyści są wymierne, m.in. finansowe, dają przewagę konkurencyjną, obniżają zużycie energii, zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. Moc dyspozycyjna w stosunku do zapotrzebowania w latach 20118 – 2024 obniża się poniżej punktu „zero”. Warto zastanowić się nad ryzykiem, gdyż, zdaniem eksperta, tu, scenariusz zbyt optymistyczny może się nie potwierdzić.

Panel odbył się w ramach XVII Konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii 2019.

Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ