Partner serwisu
14 marca 2019

Sesja wprowadzająca - tło do dalszej dyskusji

Kategoria: XVII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii

Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji odbyła się sesja wprowadzająca, składająca się z czterech prezentacji, nakreślających tło do dalszej dyskusji.

Sesja wprowadzająca - tło do dalszej dyskusji

Oczekiwania odbiorców energii

Henryk Kaliś (IEPiOE, FOEEiG, ZGH „Bolesław” S.A.) w prezentacji pt. „Energetyka 2019 – aktualne dylematy i wyzwania a oczekiwania przemysłowych odbiorców energii elektrycznej” mówił m.in. o zmianach na rynku uprawnień do emisji, charakterystyce wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, systemie rekompensat kosztów pośrednich emisji, imporcie energii elektrycznej a koncepcjach tworzenia wspólnego europejskiego rynku energii elektrycznej.

Strategiczna rola przemysłu

„Strategiczna (przełomowa) rola przemysłu w kryzysowej transformacji rynku energii elektrycznej” – referat pod takim tytułem wygłosiła prof. dr hab. inż. Jan Popczyk. Zaprezentował m.in. nową strukturyzację energetyki i jej rozległego otoczenia, takich jak np. elektroenergetyka i górnictwo, sektor paliw płynnych, gazownictwo. Mówił o procesach i tendencjach zachodzących w branży jak i w polityce energetycznej. Zaprezentował też „eklektyczny zbiór sygnałów kryzysowych”, które, jak wskazał, warto przeanalizować. Wszędzie tam, gdzie był kryzysy gospodarcze, np. Grecja, Hiszpania, ceny energii wzrosły. Zdaniem eksperta, nie da się z takich kryzysów wyjść bez podwyżek cen energii. Z tym problemem radzą sobie jedyne te państwa, które wcześniej wdrażają odpowiednie działania.

Być albo nie być dla hutnictwa

Mirosław Motyka z HIPH wystąpił z referatem pt. „Koszty energii elektrycznej a konkurencyjność przemysłów energochłonnych na przykładzie branży stalowej”. Zaprezentował postulaty branży w zakresie energii elektrycznej, m.in. wprowadzenie zamkniętych obszarów dystrybucyjnych, wprowadzenie rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emicji CO2, objęcie hutnictwa systemem ulg w zakresie opłaty jakościowej i przejściowej, skuteczne wprowadzenie ulgi w zakresie wsparcia wysokosprawnej kogeneracji. Przypomniał, że przemysł stalowy jest globalny a w Polsce nie ma ochrony dla krajowych producentów. Napływa tu stal z całego świata, w tym Chin, Brazylii, Rosji czy Ukrainy, gdzie nie ma regulacji klimatycznych. Koszty produkcji mogą decydować o „być lub nie być” dla hutnictwa.

Modele przedsięwzięć

Krzysztof Ławrywjaniec z CEZ ESCO Polska przedstawił referat pt. „Rozwiązania ESCO dla przemysłu”. Mówił o modelach realizacji przedsięwzięć energetycznych i efektywnego wykorzystania energii.

Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ