Partner serwisu
27 lutego 2019

Rtęć i jej emisja do powietrza tematem workshopu

Kategoria: XIV Konferencja Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł

Zwieńczeniem drugiego dnia XIV Konferencji Naukowo - Technicznej Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł. był workshop intelektualny, dotyczący emisji rtęci. Tę część poprowadził Mirosław Niewiadomski z PGE GiEK.

Rtęć i jej emisja do powietrza tematem workshopu

Ostatnie plenum zostało podzielone na cztery części tematyczne. Pierwsza dotyczyła legislacji w zakresie emisji rtęci. Część druga obejmowała techniki jej redukcji, a część trzecia techniki pomiarowe. Przytoczono też doświadczenia pomiarowe z instalacji testowych redukcji emisji rtęci ze spalin.

Panel współprowadzili: Michał Jabłoński (TGPE), profesor IGSMiE PAN Magdalena Wdowin,
Sławomir Sadkowski z WL GORE, Eugeniusz Głowacki z firmy Energopomiar oraz Łukasz Lelek (SBB).

Uczestnicy interaktywnej dyskusji rozpoczęli od tematów prawnych: Konwencji Minamata, konkluzji BAT oraz wyzwań w tym zakresie.

– Rozwiązania BAT bazowały na żywych danych, na ankietach z instalacji. Gdy jednak na stół położono pewne wartości, do głosu doszła polityka – zaznaczył Michał Jabłoński, wskazując na przyjęte rozwiązania i ich odniesienie do wszystkich instalacji. Podkreślił również, że Konwencja Minamata pozwoli Komisji Europejskiej na uzyskanie pełnych danych o emisji, co być może poskutkuje pojawieniem się nowych aktów prawnych.

Prof. Magdalena Wdowin zwróciła uwagę na sprawę kluczową w temacie emisji rtęci – współpracę nauki i biznesu.

– Dzięki takiej współpracy, wymianie kompetencji, można było stworzyć technologię prezentowaną przez Łukasza Lelka podczas pierwszego dnia sympozjum. Technologia zapowiada się interesująco i spełnia restrykcyjne normy europejskie – powiedziała prof. Wdowin.

Temat uzupełnił przywołany Łukasz Lelek z firmy SBB.

– Testy nauczyły nas przede wszystkim pokory. Kwestia emisji rtęci do powietrza jest dla nas nowym tematem. Jako firma SBB, nie mając potencjału zagranicznego, z którego doświadczenia moglibyśmy skorzystać, musieliśmy sami od początku uruchomić ten program – wyjaśnił. – Postawiliśmy sobie ambitny cel, że schodzimy poniżej poziomu jednego mikrograma – dodał przedstawiciel SBB, wyjaśniając, że testy wykazały, iż technologia musi być jednak dostosowana do konkretnego obiektu, a nie ujednolicona.

Eugeniusz Głowacki z firmy Energopomiar zauważył, że prezesi spółek energetycznych mogą być ostrożni w opieraniu się na przeprowadzonych testach emisyjności rtęci do powietrza i być może staną przed wyborem pomiędzy instalacją oczyszczania powietrza i instalacją przetwarzania rtęci.

Dobre przykłady z zachodu

O redukcji rtęci w elektrowniach węglowych, szczególnie na przykładach niemieckich, opowiedział Sławomir Sadkowski z WL GORE. W swojej prezentacji zaznaczył możliwości dodatkowego odsiarczania dzięki nowych technologiom. To może być rozwiązaniem zarówno dla dostosowania instalacji do konkluzji BAT a jednocześnie odsiarczaniem.

Prowadzący workshop Mirosław Niewiadomski zapytał o zastosowanie sorbentów.

– Uważam, że powinniśmy stawiać na technologie hybrydowe z wykorzystaniem dodatkowych sorbentów – wnioskowała prof. Magdalena Wdowin. – Myślę, że jest ogromne pole do popisu dla naukowców, inżynierów, aby ciągle udoskonalać systemy emisyjne – dodała.

Pytanie o szkodliwość rtęci

Łukasz Lelek poruszył temat skutków biologicznych oddziaływania rtęci. Podkreślono również, że nie każdy rodzaj rtęci jest szkodliwy, a często inne zanieczyszczenia łączą się z rtęcią, tworząc związki szkodliwe dla organizmu.

– Łatwo stwierdzić, że rtęć jest szkodliwa, jednak konkluzje BAT w ogóle nie zawierają oceny wpływu. Nie ma więc wskazania, jak bardzo pozytywny wpływ będzie miała redukcja emisji rtęci. To jest nieweryfikowalne – dodał Michał Jabłoński z TGPE.

– Jednostkowe przykłady pojawiania się większych stężeń rtęci wskazują bezapelacyjnie na jej szkodliwość. Nie ma namacalnych dowodów na szkodliwość małych stężeń, ale jednak podchodziłbym ostrożnie do tematu i wierzę w to, że rtęć jest szkodliwa – odpowiedział Eugeniusz Głowacki.

W tej części sympozjum nie zabrakło głosów z sali, gdyż dyskusja skierowana była do wszystkich. Uczestnicy podnieśli m.in. tematy kondensacji rtęci w obiektach instalacji i glebie, a także możliwych regulacji poziomu emisji innych niż rtęć pierwiastków, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Udana dyskusja

– Zrealizowaliśmy program bardzo umiejętnie, zgodnie z tytułem. 19 stycznia była 156. rocznica wybuchu Powstania styczniowego. W niedzielę Białystok obchodził 100-lecie odzyskania niepodległości. 25 lat temu została odpalona pierwsza instalacja odsiarczania spalin w polskiej energetyce. Do czego zmierzam? Patrzmy na to, co zawdzięczamy przodkom, ale też na problemy, którymi dziś się zajmujemy – podsumował M. Niewiadomski.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ