Partner serwisu
02 października 2018

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Kategoria: XVII Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

– Dzisiaj mamy jeden wspólny cel – bezpieczeństwo ponad wszystko – rozpoczął XVII konferencję Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

– Jesteśmy po wycieczce w zakładach w Tarnowie, po wykładzie specjalnym o komunikacji w sytuacjach kryzysowych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i jestem przekonany, że do tej prezentacji będziemy się podczas naszej konferencji odnosić – podkreślił prezes BMP, który pokrótce przedstawił program imprezy. – Życzę owocnych obrad, wymiany doświadczeń, bo na tym budujemy swoją wiedzę, by poprawiać bezpieczeństwo nasze i naszych zakładów.

– Pierwsza konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych była w Kędzierzynie, to ona zainicjowała dalsze edycje – wspominał podczas uroczystego otwarcia prof. Adam Markowski z Politechniki Łódzkiej. – Każda awaria, która występuje w przemyśle, może prowadzić do ogromnych strat. Dbajmy więc o to bezpieczeństwo – po pierwsze o kulturę bezpieczeństwa, po drugie odpowiednie zarzadzanie bezpieczeństwem i ryzykiem – kontynuował profesor. – Do tego jeszcze musimy mieć odpowiednią kadrę, która miałaby tę wrażliwość w zarzadzaniu bezpieczeństwem.

Profesor w ramach wstępu do konferencji przypomniał zmarłego niedawno prof. M. Sam Mannama: – Są ludzie, którzy potrafią wybitnie rozwijać takie dziedziny jak bezpieczeństwo, jednym z takich pionierów bezpieczeństwa procesowego był prof. M. Sam Mannam, którego ideą było wprowadzenie do bezpieczeństwa natury człowieka, by wszystkie decyzje w zakresie zarządzania bezpieczeństwem leżały w naturze każdego – zaznaczył prof. Markowski.

– M. Sam Mannam był wielkim człowiekiem w bezpieczeństwie procesowym i wielkim przyjacielem Politechniki Łódzkiej, która nagrodziła go tytułem Doctora Honoris Causa. Dziś to wielka strata dla świata nauki, dla Polski – podkreślił A.Markowski, który wspomniał również zmarłego kilka dni temu prof. Czesława Strumiło, specjalistę w dziedzinie inżynierii chemicznej.

Profesor Markowski zaprosił również na 21. edycję Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”.

Uczestników konferencji przywitał st. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, KW PSP w Rzeszowie: – Bardzo dziękuję za zaproszenie i zaszczyt uczestniczenia w konferencji, nad którą Patronat Honorowy objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Spotykamy się w Rzeszowie, który – mam nadzieję – państwa zachwyci. A spotkanie tutaj nie jest przypadkowe, ponieważ w naszym województwie rozwój systemów bezpieczeństwa jest szczególnie ważny. W imieniu Komendy Państwowej Straży Pożarnej życzę państwu udanej konferencji, owocnych wykładów.

– Organizacja siedemnastej edycji konferencji pokazuje, że rozmowy są cały czas potrzebne i pożądane, również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dostrzega tę inicjatywę wspierając ją od lat – mówiła Aleksandra Skąpska-Piekarczyk, przedstawicielka Inspektoratu.

– Serdecznie witam w pięknym Rzeszowie, w mieście, które było dobrym punktem na mapie nie tylko z uwagi na kwestie organizacyjne, ale również z racji jego ogromnego rozwoju. Ale by do tego doszło, zawsze musi być ta iskra, ale również odpowiedni ludzie w odpowiednim czasie – podkreślił Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty S.A. – Honorowego Gospodarza konferencji.

Przedstawiciel Grupy Azoty S.A. przedstawił następnie w krótkiej prezentacji historię spółki, która rozpoczęła się w 1927 roku.

O konferencji

Bezpieczeństwo jako wartość, która generuje zysk, cyberbezpieczeństwo sieci OT, zarządzanie zmianą w bezpieczeństwie procesowym, istota i praktyka w ocenie ryzyka i czy musimy uczyć się na własnych błędach? – to główne zagadnienia poruszane w czasie konferencji. W programie zaplanowano również debatę poświęconą zastosowaniu koncepcji Przemysłu 4.0 do bezpieczeństwa procesowego.

Praktycznym wstępem do konferencji był zaplanowany pierwszego dnia wykład specjalny o komunikacji w sytuacjach kryzysowych oraz wycieczka do Grupy Azoty S.A. w Tarnowie (Honorowy Gospodarz spotkania). Zwiedzający mieli okazję zobaczyć nową Wytwórnię Poliamidów II oraz Instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów II.

Konferencję uzupełnia wystawa 16 stoisk, gdzie prezentowane są nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa dla branży chemicznej i energetyki.

Organizatorem XVII konferencji Naukowo-Technicznej Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych jest BMP, wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu www.kierunekchemia.pl. Honorowym Gospodarzem jest Grupa Azoty S.A.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ