Partner serwisu

Cele strategiczne realizowane?

Kategoria: Chemia

Większość spółek chemicznych opublikowało swoje wyniki finansowe za pierwsze
półrocze 2011 r. Czy pomimo trudnych warunków makroekonomicznych udało się
zrealizować główny cel, czyli zwiększyć zyski?

Cele strategiczne realizowane?

    Jak wynika z podsumowań finansowych wszystkich najważniejszych spółek chemicznych, petrochemicznych i rafineryjnych w Polsce, pierwsze półrocze tego roku było bardzo korzystne pod względem zysków netto, wolumenów sprzedaży. Krótko mówiąc, udało się zrealizować działania strategiczne, inwestycyjne i operacyjne.

Inwestycje

    Jak widać, inwestycje się opłacają. Uruchomienie 10+ pozwoliło Grupie LOTOS zwiększyć o 20,9% wolumen przerobionej ropy naftowej, a o 203,2% wzrósł udział w przerobie gatunków ropy innych niż Ural.
    – Nowe instalacje zbudowane w ramach Programu 10+ pozwalają nam produkować więcej, a co najważniejsze, uzyskiwać wyższe marże na bardziej przetworzonych produktach – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Wciąż zwiększający się popyt na olej napędowy w Polsce potwierdza przyjętą przez LOTOS strategię rozwoju – dodaje Olechnowicz.
    Wyższe przychody zapewniła Zakładom Azotowym „Puławy” realizacja projektu Tlenownia-Amoniak-Mocznik. I to w dwóch sektorach: nawozowym i chemicznym. Ogółem wolumen wzrósł o 39%. – Obroty PUŁAW w minionym roku obrotowym wyniosły blisko 2,9 mld złotych. Jest to mocny dowód na to, że realizowana przez nas strategia biznesowa oraz inwestycyjna przynosi efekty – podsumowuje Paweł Jarczewski – prezes zarządu ZA „Puławy”.
    Do wydarzeń najważniejszych należy również zaliczyć sfinalizowanie inwestycji budowy kompleksu produkcyjnego paraksylenu i kwasu tereftalowego. – Dobre wyniki finansowe nie byłyby możliwe bez oddania do użytku tej instalacji.
Zawdzięczamy je bowiem segmentowi petrochemicznemu – mówi Jacek Krawiec – prezes zarządu PKN ORLEN.

Przejęcia

    Finalizację kluczowych projektów Planu Restrukturyzacji realizowała przez ostatnie półrocze Grupa Ciech. Co przede wszystkim zrobiono? Sprzedano udziały w GZNF Fosfory. Był to największy projekt dezinwestycyjny. Ciech otrzymał od kupującego – Zakładów Azotowych „Puławy” 107 mln zł. Spłaciły one także pożyczki gdańskich Fosforów w kwocie 121 mln złotych. GZNF Fosfory stanowiły natomiast 7,2% w przychodach z produkcji nawozowej PUŁAW.
    Do końca sierpnia zostały również sfinalizowane mniejsze projekty bezinwestycyjne – Ciech przejął od Zachemu część produkującą pianki poliuretanowe i przekształcił w spółkę Ciech Pianki. – Pierwsza połowa tego roku była dla nas szczególnie pracowita – finalizowaliśmy kluczowe projekty Planu Restrukturyzacji, przeprowadziliśmy dwie emisje akcji – wyznaje prezes Ciech-u, Ryszard Kunicki.


Jakie trendy?
    Liczba inwestycji w branży chemicznej znacznie się ostatnio zwiększa. Tym samym rosną moce przerobowe, a co za tym idzie wytwarzane wolumeny. Zysk netto Polic wzrósł o 40% w porównaniu do analogicznego okresu z 2010 roku. Wynik ten osiągnięto dzięki podwyższeniu cen nawozów oraz zwiększeniu ich sprzedaży. Co w Grupie Tarnów – od niedawna posiadacza 66% akcji wcześniej wymienionej spółki? 
    Przychody ze sprzedaży są wyższe o prawie 163%. – Wynik ten osiągnęliśmy dzięki dobrej marży na nawozach oraz tworzywach – mówi Jerzy Marciniak, prezes Grupy Tarnów. Przychody LOTOSU również znacznie wzrosły, bo o 53,8%. ORLEN miał dobry zysk operacyjny z segmentu petrochemicznego. Rok obrotowy podsumowały Puławy. Wzrost przychodów zanotowano we wszystkich grupach produktowych (agro – 98,8%, chemia – 29,5%, energetyka – 35,1%), co dało najlepsze wyniki w zakresie przychodów w całej historii i drugi co do wielkości zysk netto.

Przy opracowywaniu artykułu korzystałam z raportów pochodzących ze stron internetowych wymienianych w nim spółek

Autor: Daria Łaba

Źródło fot.: www.sxc.hu

Artykuł został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 5/2011

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ