Partner serwisu
07 sierpnia 2014

ORLEN: przygotowania do kolejnego szczelinowania hydraulicznego

Kategoria: Z życia branży

W połowie sierpnia rozpocznie się trzeci zabieg szczelinowania hydraulicznego realizowany przez ORLEN Upstream. Prace zostaną wykonane w horyzontalnym odcinku otworu Stoczek-OU1K o długości 1000 m i potrwają około 6 tygodni.

ORLEN: przygotowania do kolejnego szczelinowania hydraulicznego

Kolejny etap

Prace wiertnicze w miejscowości Kisielsk w gminie Stoczek Łukowski zakończyły się w marcu br., a otwór horyzontalny Stoczek-OU1K osiągnął całkowitą długość 4307 m. W tej chwili trwają przygotowania do kolejnego etapu czyli szczelinowania hydraulicznego. - Zaplanowany zabieg będzie miał charakter hybrydowy. Przetestujemy kilka różnych metod rozszczelniania skał, w kolejnych odcinkach tego samego otworu – powiedział Wiesław Prugar, prezes zarządu ORLEN Upstream. Planujemy zastosowanie zmodyfikowanych na bazie dotychczasowych doświadczeń, składów płynów szczelinujących oraz dopasowanych do charakteru i własności skały technologii ich zatłaczania. Wykorzystamy także nowe, niestosowane dotychczas w Polsce, metody oceny produktywności złoża – dodał prezes Prugar.

Modernizacja
W lipcu zakończono budowę i napełnianie zbiorników na wodę technologiczną, obecnie zaś trwa mobilizacja sprzętu i załóg serwisowych. W minionych tygodniach, w związku z kolejnym etapem prac, odbyły się także spotkania konsultacyjne z radą gminy Stoczek Łukowski oraz mieszkańcami sąsiadujących z odwiertem miejscowości.

Plany na przyszłość
Koncern planuje też wykonanie w najbliższym czasie horyzontalnego otworu poszukiwawczego w gminie Cyców (koncesja Wierzbica). Zgodnie ze strategią PKN ORLEN na lata 2014-2017 celem okresowego przeglądu posiadanych w Polsce aktywów poszukiwawczych jest wytypowanie obszarów o największej perspektywiczności, na których w kolejnych latach koncentrowane będą prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. W najbliższych latach Koncern nie wyklucza także możliwości rozszerzania obszaru prac poprzez akwizycję aktywów, partnerstwo w projektach lub pozyskanie nowych bloków koncesyjnych.

Źródło: PKN ORLEN

Fot. ORLEN Upstream

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ