Partner serwisu
01 września 2023

Pierwsza na świecie rekreacyjna łódź na wodór

Kategoria: Aktualności

Cichą Moc podczas tegorocznych „Żagli” zaprezentowały szczecińskie firmy CS Kompozyty oraz mPower. Innowacyjny, wodorowo - elektryczny silnik łodzi współprojektowali badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Pierwsza na świecie rekreacyjna łódź na wodór

o profesor Marcin Wardach i profesor Piotr Paplicki z Wydziału Elektrycznego oraz dr inż. Dariusz Grzesiak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT oraz student tego Wydziału, Wincenty Mikucewicz. Jak zapewnia Marcin Hołub, prezes zarządu spółki mPower, Cicha Moc jest pierwszą jednostką rekreacyjną na świecie wyposażoną w ogniwo wodorowe.

Jej wyjątkowość polega na zminiaturyzowanym bezemisyjnym napędzie, w którym po raz pierwszy wykorzystano rozwiązania przeniesione ze świata motoryzacji. Ponadto, do wykonania kadłuba łodzi zastosowano przyjazne środowisku kompozyty, co czyni ją idealnym połączeniem innowacyjności i ekologii.

Twórcy łodzi pracują już nad kolejnym projektem, tym razem dla Polskiej Akademii Nauk. Ma to być większy system wodorowy, wykorzystany w katamaranie do obsługi offshorowych farm wiatrowych.

Testy „Cichej Mocy” trwać będą do końca tego sezonu.

 

źródło: ZUT
JonB
2023-09-10
I oby ostatnia. Rozwiazanie na sile, w mysl ideologii klimatyzmu. Rzecz niepotrzebna, niepraktyczna skoro obecne rozwiazania napedu sa bardzo dobre. Gdzie to tankowac.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ