Partner serwisu
24 sierpnia 2023

Wyniki połączonej Grupy ORLEN za drugi kwartał 2023 roku

Kategoria: Aktualności

W efekcie m.in. spadku marży paliwowej wpływ segmentu detalicznego na wynik Grupy ORLEN w drugim kwartale tego roku ponownie był niewielki. Sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała od początku roku zaledwie za ok. 1% zysku operacyjnego EBITDA LIFO. Wynik o ponad połowę niższy w stosunku do poprzedniego kwartału zanotował także segment rafinerii. Połączona Grupa ORLEN wypracowała przychody na poziomie ok. 75 mld zł, z których tylko 6% stanowi zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. To proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie. Wynik został osiągnięty dzięki konsolidacji z Grupą LOTOS oraz PGNiG i najlepiej obrazuje mocną pozycję koncernu, który był jedną z pięciu najszybciej awansujących firm w światowym rankingu Fortune Global 500. Zwiększenie skali działalności połączonej Grupy ORLEN oznacza także wyższe wpływy do budżetu państwa. Jako największy płatnik podatków w Polsce ORLEN w pierwszym półroczu tego roku wpłacił już 36,5 mld zł, o ok. 20 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To oznacza, że dzięki zrealizowanym przejęciom i wdrażanym inwestycjom duży, silny ORLEN realnie wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny Polski.

Wyniki połączonej Grupy ORLEN za drugi kwartał 2023 roku

Bezpieczna przyszłość Polaków to dla nas priorytet. Dlatego wykorzystujemy potencjał koncernu wzmocnionego po procesie fuzji i konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski, aby zagwarantować tanią, stabilną i czystą energię oraz wspierać powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy we wszystkich regionach kraju. W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla nas inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową. Nasze działania przynoszą wymierne efekty - już dziś jesteśmy jednym z największych wytwórców energii w kraju, a ponad 60 proc. naszej produkcji pochodzi ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Dobre wyniki finansowe przekładają się również na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. W pierwszym półroczu Grupa ORLEN wpłaciła blisko 36,5 mld zł, czyli aż o 20 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

W drugim kwartale 2023 r. połączona Grupa ORLEN wypracowała:

  • Przychody na poziomie: 74,6 mld zł
  • EBITDA LIFO na poziomie: 8,7 mld zł
  • Zysk netto w wysokości: 4,5 mld zł

ORLEN konsekwentnie realizuje projekty wpisujące się w zaktualizowaną na początku tego roku strategię do 2030 roku. Jednym z najsilniejszych jej filarów jest energetyka nisko- i zeroemisyjna. W ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, spółka podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla farmy Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Rozpoczęcie fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku, po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz po skompletowaniu pozwoleń budowlanych. Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power jest na tym etapie najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania sześciu nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku pięciu lokalizacji otrzymała Grupa ORLEN. W efekcie, potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.

Ponadto Grupa ORLEN zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW), m.in. na zasadzie wspólnego łącza. Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. Zasilają je turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych wykorzystywanych obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ