Łukasiewicz podpisuje porozumienia z Koreą na Forum Gospodarczym Korea-Polska
Podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska, Sieć Badawcza Łukasiewicz ogłosiła podpisanie ważnych porozumień o współpracy z renomowanymi instytucjami z Korei. Porozumienia zostały zawarte z przedstawicielami Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT), Korea Electronics Technology Institute (KETI) oraz Korea Automotive Technology Institute (KATECH), otwierając nowe możliwości rozwoju nauki i innowacji w Polsce.
W trakcie Forum Gospodarczego Korea-Polska, które odbyło się w Westin Hotel, wzięło udział ponad 350 osób reprezentujących polskie firmy oraz niemal setka przedstawicieli koreańskiego biznesu, w tym takie znane koncerny jak LG, Samsung Electronics czy Hyundai. Wydarzenie organizowane zewnętrznie, pod patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów i podjęcia współpracy między dwoma krajami.
Forum Gospodarcze uświetniła obecność Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Korei Południowej, Yoon Suka Yeola. Przybycie tak wielu koreańskich firm wraz z prezydentem Korei świadczy o rosnącym zainteresowaniu polskim rynkiem i potencjałem naukowym.
W ramach porozumienia podpisanego z KETI, współpraca skupi się na dziedzinach takich jak fotonika, mikroelektronika i technologie informacyjne. Współpraca z KIAT będzie obejmować wymianę wiedzy i pracowników pomiędzy Instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz a koreańskimi uniwersytetami, instytutami badawczymi oraz przemysłem. Porozumienie zawarte z KATECH dotyczy zaś w szczególności rozwoju technologii automatyzujących transport. Wspólną umowę z Korean Aerospace Industry Association zawarły także stowarzyszenie Dolina Lotnicza oraz Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, do którego należy Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Współpraca z koreańskimi instytucjami badawczymi i przemysłowymi w dziedzinie nowoczesnych technologii odgrywać będzie kluczową rolę w rozwoju oraz wdrożeniach innowacyjnych rozwiązań. Obie strony porozumienia będą dążyć do promowania wymiany instytucjonalnej, organizowania konferencji, seminariów technologicznych i warsztatów, a także prowadzenia badań i wymiany wiedzy.
Forum to nie tylko wystąpienia Prezydentów i rozmowy bilateralne przedstawicieli polskich i koreańskich firm. To także panele dyskusyjne poświęcone współpracy polsko-koreańskiej z udziałem najważniejszych firm i instytucji z obu krajów. Dla łatwiejszego nawiązywania relacji między firmami podczas Forum do końca dnia trwa również networking.
Sieć Badawcza Łukasiewicz, reprezentowana dziś przez prezesa Andrzeja Dybczyńskiego, wiceprezesów Remigiusza Kopoczka i Marcina Kraskę oraz innych kluczowych przedstawicieli, jest gotowa do realizacji wspólnych projektów i intensyfikacji współpracy z koreańskimi partnerami. Przyszłość nauki i innowacji w Polsce wydaje się coraz bardziej obiecująca dzięki takim porozumieniom i inwestycjom.
***
Korea Południowa jest jednym z największych pozaeuropejskich inwestorów w Polsce, działającym blisko 550 firm z kapitałem południowokoreańskim. Wartość koreańskiego eksportu do Polski sięgnęła 7,90 mld USD wzrastając o 19%, co oznacza, że Polska była 3. największym odbiorcą koreańskiego eksportu w UE (po Niemczech i Niderlandach). Wartość eksportu polskich produktów do Korei wyniosła z kolei ok. 1,1 mld USD. Przedsiębiorcy z Korei Południowej coraz częściej wybierają Polskę jako lokalizację dla zaawansowanych procesów elektromobilności, energetyki odnawialnej i transportu.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to największa w Polsce sieć instytutów badawczych, które działają na rzecz transferu technologii i wspierania innowacyjności. Tworząc most między nauką a biznesem, Łukasiewicz oferuje nowoczesne rozwiązania, wdraża nowe technologie i prowadzi badania zgodne z potrzebami rynku. Działa w wielu dziedzinach, w tym w obszarach zaawansowanych technologii, energetyki, medycyny, nowoczesnych materiałów, robotyki, inżynierii i wielu innych.
Komentarze