Partner serwisu
13 lipca 2023

W Jordanii powstanie fabryka zielonego amoniaku

Kategoria: Aktualności

Polska Hynfra i jordańska Fidelity Group utworzyły spółkę Jordan Green Ammonia L.L.C. Głównym celem jest budowa fabryki zielonego amoniaku w specjalnej strefie ekonomicznej Aseza w Akabie (Jordania).

W Jordanii powstanie fabryka zielonego amoniaku

Hynfra P.S.A. jest integratorem technologii umożliwiających przeprowadzenie transformacji energetycznej i pełną dekarbonizację. Projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania odnawialnego wodoru i amoniaku, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła. Fidelity Group zarządza inwestycjami w sektorze przemysłowym, w branżach: naftowej i chemicznej, współpracuje z czołowymi producentami i dostawcami surowców energetycznych, ropopochodnych i petrochemikaliów w regionie MENA (Middle East-North Africa). Zbudowała m.in. kompleks chemiczny Hydrogen Fluoride Plant w Abu Dhabi. Jej oddziały znajdują się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Jordanii.

- Nasz jordański projekt ma szansę odegrać ogromną rolę dekarbonizacji światowego rynku amoniaku. W ciągu kilkudziesięciu lat zostanie on całkowicie zastąpiony amoniakiem odnawialnym. Jednocześnie do 2050 roku popyt na produkcję amoniaku wzrośnie niemal czterokrotnie. Jesteśmy częścią tej rewolucji - mówi dr Wael Suleiman, założyciel Fidelity Group i prezes zarządu Jordan Green
Amonia.


- Cieszymy się z tej międzynarodowej współpracy. Obie strony wnoszą do nowej spółki swoje unikalne kompetencje. Fidelity ma wielkie doświadczenie w zakresie budowy zakładów chemicznych oraz wiedzę z zakresu inżynierii wodorowej. Hynfra to partner z ogromnym zapleczem kompetencyjnym, unikalną wiedzą i kontaktami w obszarze zielonego wodoru i amoniaku – mówi Marlena Krohn, dyrektorka generalna Hynfry, wiceprezeska Jordan Green Amonia.

Projekt przewiduje budowę zakładu syntezy odnawialnego amoniaku, farmy fotowoltaicznej o mocy 530 megawatów, magazynu energii, elektrolizera i stacji desalinacji wody morskiej. Roczna produkcja amoniaku ma wynieść między 100 a 200 tysięcy ton. Część zostanie sprzedana na lokalnym rynku, większość będzie eksportowana do krajów UE. Cały projekt będzie w pełni niezależny
energetycznie i zeroemisyjny.
Poza amoniakiem produkowana będzie też zielona energia, zielone ciepło, wodór i tlen, para przemysłowa etc. Multigeneracja wzmocni zwrot z inwestycji w projekt. Fabryka ma ruszyć w przeciągu pięciu lat.

Zakład będzie zlokalizowany w specjalnej strefie ekonomicznej Aseza, która jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w sektorach związanych z nawozami i paliwami morskimi. Ta lokalizacja gwarantuje wiele korzyści, m.in.: bardzo dobre warunki klimatyczne i bliskość portu w Akabie, co ułatwia logistykę transportu wytworzonych produktów.


- Jesteśmy pełni optymizmu w związku z szczególnie z możliwościami produkcji zielonego amoniaku w Jordanii. Dzięki bliskości portu Akaba, transport naszych produktów będzie łatwy i efektywny, co pozwoli nam dotrzeć zarówno na lokalne rynki, jak eksportować do innych regionów, w tym do Europy. Jordania ma znakomite warunki słoneczne i mocno stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii. Obecnie kraj kończy opracowanie swojej strategii wodorowej, co idealnie zbiega się z naszą inwestycją – mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfy.

źródło: informacja prasowa, Hynfra
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ