Partner serwisu
23 czerwca 2023

Grupa Boryszew ze wskaźnikiem zadłużenia na poziomie 1,4

Kategoria: Aktualności

Grupa Boryszew, jedna z największych prywatnych grup przemysłowych w Polsce, podsumowała I kwartał 2023 roku. Przychody Grupy wyniosły 1,7 mld złotych, a EBITDA 100 mln złotych. Natomiast zysk netto powiększył się o 42% rok do roku i osiągnął poziom 48 mln złotych. Boryszew istotnie poprawił efektywność zarządzania kapitałem obrotowym.

Grupa Boryszew ze wskaźnikiem zadłużenia na poziomie 1,4

Segment Motoryzacja utrzymał pozytywny trend z końca 2022 roku i korzystnie wpłynął na wyniki Grupy. Przychody w tym Segmencie wyniosły 473 mln złotych, czyli o 26% więcej niż w I kwartale 2022 roku. Wynik EBITDA to 8,5 mln złotych, o 10,2 mln złotych więcej rok do roku.

Kwartały pracy nad restrukturyzacją Boryszew Automotive Plastic oraz trend elektromobilności w automotive i idące za tym zamówienia na części do aut elektrycznych, pozytywnie wpływają na wyniki Segmentu Motoryzacyjnego Boryszewa. Tylko w I kwartale pozyskaliśmy istotny kontrakt o wartości 200 mln euro . Poprawa w Segmencie Motoryzacja zrekompensowała spadek wyników w Segmencie Metale, spowodowany wyzwaniami związanymi z sytuacja makroekonomiczną – powiedział Wojciech Kowalczyk, Prezes Zarządu Boryszew S.A.

Przychody w Segmencie Metale w I kwartale 2023 roku wyniosły 1 044 mln złotych (-8,5% IQ23/IQ22), a wynik EBITDA 88 mln złotych (-10% IQ23/IQ22/). Na wynik wpłynął niższy popyt na produkty ze stali jako konsekwencja sytuacji rynkowej oraz konkurencja z Chin.

W pierwszym kwartale 2023 roku Grupa Boryszew, pomimo wyzwań rynkowych, zoptymalizowała zarządzanie kapitałem obrotowym. W konsekwencji obniżył się poziom zadłużenia Grupy, a wskaźnik długu netto do EBITDA spadł do poziomu 1,4.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku odzwierciedlają naszą zdolność do adaptacji i elastyczności w zmieniającym się otoczeniu rynkowym. Dywersyfikacja naszej działalności oraz konsekwentna realizacja założeń strategii, pozwala nam na efektywną poprawę poziomu głównych wskaźników. Pomimo utrzymania przychodów oraz wyniku EBITDA na stabilnym poziomie, zanotowaliśmy pozytywne zmiany wyniku netto, kapitału obrotowego i poziomu zadłużenia – powiedział Radosław Szorc, CFO Boryszew S.A.

Po pierwszym kwartale 2023 roku Segment Motoryzacja stanowi 28% przychodów Grupy, natomiast Segment Metale odpowiada za 62%. Resztę przychodów stanowią Segment Chemia i Pozostałe.

źródło: Grupa Boryszew
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ